انواع چاقی از دیدگاه طب سنتی | چاقی صحی و چاقی مرضی | تغذیه سالم

شکلای جور واجور چاقی از دیدگاه طب سنتی, چاقی صحی و چاقی مرضی

شکلای جور واجور چاقی از دیدگاه طب سنتی, چاقی صحی و چاقی مرضی

براساس دیدگاه طب سنتی، هدف از کاهش وزن و درمان چاقی، رسیدن به سلامتیه، نه زیبایی و تناسب اندام. و از این دید دو نوع چاقی هست: چاقی صحی و چاقی مرضی.

شکلای جور واجور چاقی از دیدگاه طب سنتی:

مریم ایران زاد اصل مدیر آموزش انجمن علمی طب سنتی ایران: از دیدگاه طب ایرونی چاقی به دو دسته چاقی صحی یا تندرستانه و چاقی مرضی (سمن بیشتر از اندازه) تقسیم می شه.

چاقی صحی چیه؟

به گفته ایشون چاقی صحی، به اون مقدار زیاد شدن وزن میگن که باعث مشکل در کارکرد طبیعی بدن نشه و در واقع، در محدوده وزن سلامتی قرار گیرد. این نوع چاقی، معمولاً پیرو مزاج مادرزادیه؛ در نتیجه، تحمل گرسنگی واسه اینجور آدمایی سخته و رژیمای لاغری براشون پرعارضه ان و به بهای مریض کردن اونا تموم می شن.

چاقی مرضی چیه؟

مدیر آموزش انجمن علمی طب سنتی ایران بیان داشت: چاقی مرضی وقتی ایجاد می شه که زیاد شدن وزن، از محدوده وزن سلامتی بالاتر رود و افعال یا کارکرد طبیعی بدن رو دچار مشکل کنه. این نوع چاقی، معمولاً پیرو مزاج اکتسابی یا عارضیه و بر اثر تصمیمات تری بخش (مرطب) ایجاد می شه, تحمل روزه داری و گرسنگی واسه بیشتر این افراد آسونه.

در این تعریف، وزن سلامتی از وزن «تناسب اندامی» جدا می شه یعنی، فردی که تناسب اندام داره، حتماً دارای وزن سلامتی نیس و به عکس. پس، براساس دیدگاه طب ایرونی، هدف از کاهش وزن و درمان چاقی، رسیدن به سلامتیه، نه زیبایی و تناسب اندام. البته این مکتب طبی واسه تناسب اندام یعنی لاغر کردن موضعی یا چاق کردن موضعی انداما هم راهکارهای مؤثری داره که جداگونه از درمان چاقی یا لاغری عمومی بدن به اون می پردازه.
جمع آوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health

.

منبع :