انواع پیلینگ یا لایه برداری پوست | بیماری

بعد از پیلینگ، آفتاب نگیرید

با دکتر مریم یوسفی، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در همین خصوص به گفتگو نشسته ایم.

 

خانوم دکتر! به چه دلیل پیلینگ یا همون لایه برداری پوست، طرفدار داره؟

به هر حال، یکی از راه هایی که کارشناسان پوست و مو از اون واسه درمان مشکلات زیبایی پوست بیماران شامل جای جوشا، لکا و هم اینکه جوون سازی پوست و بهبود چین و چروک های سطحی استفاده می کنن، لایه برداری یا پیلینگه.

چند نوع لایه برداری داریم؟

به طور خلاصه لایه برداری پوست رو به سه گروه جور واجور تقسیم می کنم: ۱) لایه برداری شیمیایی، ۲) لایه برداری مکانیکی  ۳) لایه برداری با لیزر.

چه فرقی با هم دارن؟

در لایه برداری شیمیایی یا پیلینگ شیمیایی، دکتر متخصص بسته به تشخیص خود و براساس مشکل پوستی مریض از اسیدهای خاصی شامل اسیدهای میوه (آلفاهیدروکسی اسیدها) یا تری کلرواستیک اسید واسه لایه برداری پوست استفاده می کنه. این لایه برداری براساس نوع ماده به کار رفته، غلظت اون و یه وقتی که مواد فوق روی پوست باقی می مانند، می تونه عمق سطحی، متوسط و عمیق داشته باشه که هر کدوم ویژگیا و مراقبتای خاص خود رو داره.

مثلا چه مراقبتایی؟

مثلا در پیلینگ پوست با گلیکولیک اسید ۵ درصد، فرد می تونه از فردای انجام درمان با مراقبت از نور آفتاب به سر کار برگرده و به فعالیت روزمره خود ادامه بده، اما در پیلینگ پوست با تری کلرواستیک اسید ۳۳ تا ۵۰ درصد، مریض باید تا زمان افتادن پوسته ها، در منزل و دور از نور خورشید بمونه و مراقبت کامل از پوست خود به عمل آورد.

لیزر بهتره یا پیلینگ؟

بدیش اینه پیلینگ شیمیایی امروزه با وجود لیزرهای جور واجور، کمی مورد بی مهری قرار گرفته، اگه اگه این روش به وسیله متخصص پوست و مو و در مریض مناسب انجام شه، می تونه یافته های بسیار خوبی رو به همراه داشته باشه. کاربرده های زیادی هم واسه اونا هست، مثل بهبود جوش صورت و جای جوشای صورت، بهبود لکای جور واجور صورت از جمله لک بارداری ، بهبود جوشگاهای پوست مثل جوشگاهای جوشای شدید و در آخر مقابله با پیری پوست و بهبود چین و چروک سطحی.

کریستالا چیجوری از پوست لایه برداری می کنن؟ همون لایه برداری مکانیکیه؟

شایع ترین مثال لایه ورداری مکانیکی، روش میکرودرم ابریژنه. در این روش به وسیله دستگاهی، پودرهای اکسید آلومینیوم که از سخت ترین کریستالا هستن، با فشار روی پوست پاشیده شده و بعد دوباره تحت یه فشار منفی به داخل مخزن دیگری در دستگاه برمیگرده. این خراشیدن به وسیله کریستالای اشاره شده و اون مکش و ایجاد فشار منفی روی پوست اثرات بسیار خوبی رو روی بهبود کیفیت پوست داشته و مریض احساس رضایتی کامل به دنبال اتمام درمان داره.

تاثیر و نفوذ داروهای پوست به دنبال این عمل، چند برابر گشته و پس کمک مهمی واسه درمان دارویی مثلا بهبود لکای صورت هستش.

ثابت شده اعمال فشار منفی روی پوست باعث آزادسازی موادی در پوست می شه که ساخت کلاژن رو تحریک می کنه، پس در دراز مدت موجب افزایش کلاژن سازی پوست و کاهش چین و چروک پوست می شه.

و در آخر، لایه برداری با لیزر؟

امروزه لیزردرمانی یکی از درمانای عادی در مطبای کارشناسان پوست و موه و کاربرده های بزرگی در درمان بعضی مریضیای پوستی مثل ضایعات عروقی (همانژیوم، ماه گرفتگی )، بهبود زخم های برجسته و کلوئید، بهبود اسکارهای جور واجور مثل جوشگاهای به وجود اومده به وسیله جوشای نئوکولتیک، بهبود بعضی لکا مثل کک ومک ، لنتیگو(لکه های قهوه ای رنگی که معمولاً درسنین میانی به بالا در مناطقی مانند صورت و پشت دستا که بیشتر در برابر آفتاب هستن، ایجاد می شه) و جوون سازی پوست داره.

لیزرهای لایه برداری چند نوع ان؟

لیزرهای لایه بردار رو به دو گروه بزرگ میشه تقسیم کرد:

از گروه اول میشه به لیزرهای لایه برداری مثل لیزر CO2 اشاره کرد که یه ناحیه از پوست رو به صورت سرتاسری لایه برداری می کنه.

گروه دوم فراکشناله. در هر جلسه درمان درصدی از سطح مورد درمان دست نخورده باقی می مونه، پس به سرعت پوست بازسازی می شه و مشکلات کمتری از گروه اول داره. امروزه این گروه لیزرها، طرفداران بسیاری داره. کاربرده های بزرگی واسه اونا تعریف شده، از درمان بعضی لکای پوست گرفته تا بهبود چین و چروک صورت.

و سوال آخر این که، می شه در آرایشگاه هم لیزردرمانی کرد؟

اصلا! لیزردرمانی پوست باید به وسیله متخصص مریضیای پوست و مو یا متخصص جراحی پلاستیک انجام شه و انجام این لیزردرمانی به وسیله افراد غیرمتخصص که در آرایشگاها بعضی وقتا تماشاگر اون هستیم و حتی به وسیله پزشکان عمومی که با عنوان دکتر مریضیای پوست و مو مشغول لیزردرمانی هستن، اشتباهه و می تونه خطرناک باشه.

جفت و جور مصاحبه: عباس منتظری

*

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه