انواع پوست و عوامل موثر بر سلامت آن | بیماری

کلا پوست افراد جور واجور براساس چربی و ترشحات اون به چهار نوع تقسیم می شه:

۱- پوست معمولی:

پوستیه که ترشحات چربی اون در حد متعادل بوده و دچار خشکی یا چربی بیشتر از اندازه نیس. بیشتر افراد دارای اینجور پوستی هستن. این نوع پوست هنگام لمس بسیار با تازگی و تازه س.

۲- پوست چرب:

در پوست بدن یه فرد بالغ ، حدود دو میلیون غده چربی هست که بیشتر اونا در پوست صورت ، سر، سینه، پشت، دست و پا پراکنده هستن. ولی کف دست و پا بدون غده چربیه.

خستگی و کار زیاد، کشیدن سیگار، مصرف الکل، مصرف مواد آرایشی غیراستاندارد یا مصرف افراطی و غیر اصولی و زیاد این مواد، استفاده خودسرانه و نابجای بعضی داروها موجب آسیب پوست و بروز چروک و پیری زودرس پوست می شه .

چربی پوست دو عمل انجام میده:

۱) دفع بعضی مواد زاید ۲) مراقبت از پوست در برابر سرما، رطوبت و مواد خارجی از جمله مواد آرایشی، میکروبا و نور آفتاب. اگه ترشح چربی پوست زیادتر از اندازه طبیعی باشه، پوست فرد همیشه چرب و براقه. بیشترین حد چربی پوست در سنین شونزده تا پنجاه سالگیه.

 پوست خود رو از تابش زیاد آفتاب، وزش بادهای گرم و خشک و هم اینکه سرما مراقبت کنین. واسه این مراقبت بهتره علاوه بر پوشش مناسب از کرمای ضدآفتاب هم استفاده کنین.

۳- پوست خشک:

این پوست به دلیل کمبود ترشح چربی و آب، خشک، زبر و تقریباً خشنه و نرمی و لطافت لازم رو نداره و کم کمکً به رنگ تیره می گراید. پوست خشک معمولاً پوسته پوسته می شه. خشکی پوست می تونه در اثر تابش آفتاب همیشگی یا بادهای خشک گرمسیری باشه ولی خیلی از آدما به طور ژنتیکی دارای پوست خشک هستن.

۴- پوست جداسازی نشده:

این نوع پوست بسیار شایعه و به این صورته که بعضی نواحی پوست بدن خشک و بعضی نواحی چربه. مثلاً ممکنه پوست گونه و پشت دست خشک و پوست پیشونی، بینی و چانه چرب باشه.

روش تشخیص نوع پوست

واسه تشخیص نوع پوست خود کافیه یه تیکه کاغذ رو روی پیشونی، گونه ها و شونِه خود بکشین و بعد به اون نگاه کنین. اگه روی کاغذ لکه های روغنی کم و بیش بزرگی مشاهده شه، پوست شما چربه. اگه فقط اثر مختصری از چربی روی کاغذ بیفته نشونه اینه که شما دارای پوست معمولی هستین. اگه کاغذ با اصطکاک روی پوست حرکت کنه و هیچ اثری از چربی روی اون نباشه، نشونه خشک بودن پوست شماس. اما اگه کاغذی که روی پیشونی و چانه و بینی کشیده می شه چرب ، ولی کاغذی که روی گونه ها کشیده می شه هیچ چربی نداشته باشه، نشونه اون هستش که پوست شما از نوع مختلطه.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین

که دست کم چهار ساعت قبل از انجام این آزمایش نباید صورت خود رو با آب و صابون شسته و یا از کرم و لوازم آرایش روی اون استفاده کرده باشین.

عوامل مؤثر بر حالت و سلامت پوست

پوست یه فرد ممکنه در طول زندگی و به خاطر تغییرات غددی، روانی، ارثی، محیطی یا مریضی عوض شه. مثلاً بعضی افراد در سنین بلوغ دچار چربی زیادتر از اندازه پوست می شن که به دلیل افزایش هورمونای جنسیه. چربی پوست زنان در طول مدت عادت ماهانه دچار تغییراتی می شه و بیشتر زنان پس از سن یائسگی (حدود پنجاه سالگی) دچار کاهش چربی پوست می شن. پس ممکنه تا سن خاصی پوست شما چرب باشه و از اون به بعد معمولی یا جداسازی نشده شه یا برعکس.

 بهترین ماسکا، همون ماسکای تشکیل شده از آب میوه ها، پوست میوه ها یا بافت میوه ها هستن که در منزل میشه خیلی راحت از اونا استفاده کرد.

خستگی و کار زیاد، کشیدن سیگار، مصرف الکل، مصرف مواد آرایشی غیراستاندارد یا مصرف افراطی و غیر اصولی و زیاد این مواد، استفاده خودسرانه و نابجای بعضی داروها (مثلاً مالیدن تکراری پماد بتامتازون به صورت) موجب آسیب پوست و بروز چروک و پیری زودرس پوست می شه .

– پوست خود رو زیاد با آب و صابون نشویید ولی اگه به خاطر مسائل شغلی چاره ای ندارین این کار رو انجام بدین ، از صابونای خنثی استفاده کنین.

– پوست خود رو از تابش زیاد آفتاب، وزش بادهای گرم و خشک و هم اینکه سرما مراقبت کنین. واسه این مراقبت بهتره علاوه بر پوشش مناسب از کرمای ضدآفتاب هم استفاده کنین.

– در هوای گرم از کرمای مرطوب کننده و در هوای سرد از کرمای محافظ استفاده کنین.

پوست هیچ وقت نباید خشک بمونه چون در این صورت به محرکای خارجی حساس می شه .

مصرف شیر پاک کن اشکالی نداره. شما می تونین به جای شیر پاک کن مصنوعی از نوع طبیعی مثل شیر، بادام شیرین یا عصاره خیار استفاده کنین.

– از مصرف سیگار و الکل دوری کنین، چون این دو ماده جزو مضرترین مواد واسه پوست بوده و موجب تغییر رنگ، چروک پوست و پیری زودرس می شن.

– به کار گیری ماسکای پوستی می تونه به درد بخور باشه چون موجب تمیزی ، تازگی و سرحالی پوست می شه . بهترین ماسکا، همون ماسکای تشکیل شده از آب میوه ها، پوست میوه ها یا بافت میوه ها هستن که در منزل میشه خیلی راحت از اونا استفاده کرد. واسه این منظور اول صورت رو بشورید، قسمت مورد نظر از میوه (مثلاً خیار) رو روی نقاط جور واجور پوست بذارین و بیست دقیقه بعد اونو با آب یا پنبه آغشته به گلاب از سطح پوست خود پاک کنین.

بهترین زمان واسه به کار گیری ماسکا هنگام غروبه.

– پوست هیچ وقت نباید خشک بمونه چون در این صورت به محرکای خارجی حساس می شه .

پس هروقت پوست یه تیکه از بدنتون خشک شده بود، حتماً اونو با کرم مناسبی چرب نگه دارین البته هیچ وقت پوست خود رو زیادتر از اندازه با کرم چرب نکنین.

ادامه داره …

در قسمت بعد به بررسی اثرات و مشکلات مواد آرایشی یا درمانی و حساسیتای پوستی می پردازیم.

منابع :

– اینترنت

– درسنامه کامل پوست ایران – انتشارات تیمورزاده – زیر نظر هیئت بورد پوست ایران

– A HAND BOOK OF COSMETIC SKIN CARE SHAI, AVI

کارشناس پزشکی تبیان : دکتر میثم شیرزاد

جفت و جور و تنظیم : بخش اجتماعی تبیان

لینکا

اهمیت تشخیص و درمان زگیل های پوست از دست خالای تیره پوست خود رها شید راه درمان جوش و چین و چروک پوست چیه؟  میدونید دلیل فرق رنگ پوست در چیه؟ پوست لطیف کودکان ، پژمرده از برق نگاه آفتاب بهداشت پوست جوشای صورت رو چیجوری درمان کنیم؟ پوست خود رو نجات بدین چه آدمایی در برابر سرطان پوست قرار می گیرن؟ 

منبع : tebyan.net