انواع پروتز دندانی و ایمپلنت را بهتر بشناسید | بیماری

: شکلای جور واجور پروتز دندانی و ایمپلنت رو بهتر بشناسین

: اگه یادتون باشه در گذشته اگه دندانی رو میکشیدید دیگه نمیشد واسه اون کاری کرد و باید جای خالی اونو در دهنتون به یادگار نگه میداشتید؛ ولی با پیشرفت علم در مورد دندون پزشکی با شکلای جور واجور پروتز دندانی و ایمپلنت میشه جای خالی اون دندون کشیده رو با دندون ساخته دست آدم پر کرد. روشای مختلفی واسه جانشین کردن دندون هست که شامل پروتز متحرک، پروتز ثابت و ایمپلنت می شه که در ادامه به امتیازات و مشکلات هر یک می پردازیم.

پروتز متحرک: بسته به وسعت ناحیه بی دندانی، در اشکال جور واجور قابل طراحیه و از یه قسمت اکریلی صورتی و یه یا تعدادی دندون مصنوعی که روی اون قرارگرفته س، تشکیل می شه. مزیت این نوع درمان، هزینه پایین اون هستش ولی بعضی وقتا دندانا گیر کافی ندارن و ممکنه مریض بین جویدن یا صحبت کردن با اونا راحت نباشه. هم اینکه در مواردی که بی دندانی کامل نباشه، ممکنه واسه دندونای طبیعی مجاور هم مشکل بسازه.

پروتز ثابت: از این نوع پروتز معمولا وقتی استفاده می شه که دندونای مجاور ناحیه بی دندانی هستن و با تراش دادن دندونای مجاور میشه جای دندونای از دست رفته رو پر کرد. این نوع درمان مخصوصا در مواردی که ناحیه بی دندانی خیلی وسیع نیس، واسه مریض راحت تره، چون برخلاف پروتز متحرک به دندونای مجاور به صورت ثابت وصل می شه و احتیاجی به در آوردن و جاگذاری اون به وسیله مریض نیس. با این حال، عیب بزرگ اون نیاز به تراش دادن دندونای سالم مجاوره که ممکنه در آینده، سلامت اونا رو هم به خطر اندازد.

ایمپلنت: الان، بهترین درمان واسه جانشین کردن دندونای از دست رفته، ایمپلنت دندانیه که بدون آسیب به دندونای مجاور توانایی جایگزینی دندون ها رو به صورت ثابت جفت و جور می کنه. تنها عیب این درمان، هزینه و پیچیدگی بیشتریه که نسبت به دو درمان قبلی داره. در موارد ساده یا کمی مشکل، بسته به وضعیت استخون فک، معمولا واسه کار گذاشتن ایمپلنت در استخون فک به یک تا ۲ جلسه جراحی نیازه، اما در مواردی که نیاز به بازسازی استخون یا لثه س، این جلسات ممکنه تا چهار جلسه زیاد شه.

تعداد ایمپلنتای لازم از یکی به یکی دیگه و بسته به شرایط فرق داره، اما واسه جایگزینی دندونای هر دو فک دست کم به شش ایمپلنت در فک پایین و هشت ایمپلنت در فک بالا نیازه. البته بسته به نظر دندانپزشک این تعداد می تونه کم شه. نگفته نمونه که امروزه در سراسر دنیا، شرکتای مختلفی ایمپلنتای دندانی تولید می کنن. در نتیجه ایمپلنتا با برنده های بسیار متنوعی در بازار وجود دارن که بیشتر این اجناس، موفقیت بالایی دارن. بهترین کار اعتماد به دندانپزشک درمون تا با علمی که در این مورد داره و با در نظر گرفتن شرایط محیط دهن شما، سیستم مناسب رو براتون انتخاب کنه.

اگه در رعایت بهداشت دهن شامل مسواک زدن، به کار گیری نخ دندون خاص و دهانشویه به روش مناسب و مدت کافی بی دقتی شه، ایمپلنتا هم ممکنه دچار مریضی شن. در این شرایط و در صورت نبود پیگیری واسه بهبود شرایط، احتمال لق و خارج شدن ایمپلنت هست. هم اینکه سیگار کشیدن، اندازه موفقیت ایمپلنتا رو به صورت قابل توجه کم می کنه و پیشنهاد می شه قبل از قرار دادن ایمپلنت، این عادت رو کنار بذارین.

منبع :