انواع پتوز ؛ علل و درمان آن ها | بیماری

این مریضی می تونه در زمان تولد خودنمایی کنه که افتادگی پلک مادر زادی میگن و یا بر اثر پوست اضافی در پلک (پف پلک) هستش که نیاز به جراحی همزمان یا بعدی پف پلک (بلفاروپلاستی) است

پتوز یا افتادگی پلک چشم یکی از ناهنجاریای چشمیه که می تونه مادرزادی و یا به دلیل جسمی یا خارجی، بروز پیدا کنه. هرمز شمس، چشم دکتر و رئیس بیمارستان فارابی گفت: در موارد پتوز مادرزادی، شکی و یا کمبود عصب در عضله پلک چشم، موجب افتادگی پلک می شه. در مواردی ضربه خوردن به چشم می تونه موجب بروز مشکل در عصب پلک چشم و افتادگی اون شه.

شمس ادامه داد: در بعضی موارد، دلیل پتوز، مشکلات متابولیکی مثل کمبود پتاسیم بدنه که با برطرف شدن عامل مریض کننده و با کمک داروا، میشه وضعیت پلک رو به حالت طبیعی برگرداند.

ایشون گفت: بعضی وقتا افتادگی پلک چشم در کودکان ممکنه جلوی مرکز دید رو بگیره که تنبلی چشم رو بدنبال داره و در این موارد با عمل جراحی و به کار گیری عینکای مخصوص مشکل برطرف می شه و اگه افتادگی پلک در کودک جلوی مرکز دید رو نگیره و منتهی به کاهش دید کودک نشه، تا ۶ سالگی صبر می کنیم و بعد مبادرت به انجام عمل جراحی واسه رفع افتادگی پلک می کنیم.

شمس درمان جراحی واسه شکلای جور واجور مادرزادی و افتادگی پلک چشم رو هم بهترین و موثر ترین روش درمانی دونست.

منبع : hidoctor.ir