انواع و اقسام حمام کردن!! | بیماری

در خیلی از کتابای تاریخ و باستان شناسی، به روشای خاص استحمام بر می خوردیم. از جمله حمامای فامیلی و جمعی که در بسیاری کشورها عادی بوده و الان هم در پاره ای نقاط معموله. مثلا در ژاپن حموم فامیلی مرسومه. یعنی همه افراد خونواده با هم حموم می کنن.

در گذشته، تسلط آشور با شکلای جور واجور گیاهان و روغنای گیاهی حموم می کردن. در این قوم، پاکیزگی نشونه تشخص و بزرگی بوده و بزرگان قوم بیشتر از بقیه حموم می کردن. تسلط آشور حموم هاشون رو از مرمر می ساختن. حموم معروف «کاراکالا» که در زیبایی و شکوه مشهوره، به این زمان تعلق داره و نمایشگر این واقعیته که بزرگان قوم آشور چقدر به پاکیزگی و حموم کردن توجه داشتن.

رومیای باستان، مخصوصا ثروتمندانشان هم از گیاهان و روغنا و املاح جورواجور در حموم هاشون بهره می گرفتن. سرخ پوستان در به کار گیری گیاهان بسیار پیشرفته بودن، تا اونجا که در بسیاری موارد میشه از تجربیاتشون استفاده کرد. اروپاییا و آسیایا، مخصوصا مردم خاور دور هم در موردگیاهان تجربیات گرانبهایی داشتن.

مادام دو پمپادور هم که از زنان معروف فرانسه بوده هر روز با گیاهان خاصی حموم می کرده. اون واسه جمع آوری گیاهان مورد نظر، گروهی رو مامور کرده بود تا در سراسر فرانسه جستجو کنن و گیاهان دلخواهش رو پیدا کنن. در اون زمان، حموم روزانه عادی نبود و می گن لوئی پانزدهم هم همیشه نگران بوده که نکنه مادام پمپادور در اثر حموم روزانه زیبایش رو از دست بده و از اینکه می دیده این خانوم زیباییش آب رفتنی نیس خیلی تعجب می کرده!

تونیک حموم

اگه در منطقه ای سردسیر زندگی می کنین و یا زمستون بسیار سردی رو گذرونده اید، واسه بازیابی سرحالی و سلامت پوست، از برگای توت استفاده کنین.

مقداری برگ توت رو در آب جوشان بریزین، پس از یه مدت برگا رو از ظرف خارج کنین و آب اونو به آب وان اضافه کنین.

این حموم دوباره پوست رو زنده و سرحال می کنه و لطافت گذشته رو به اون برمی گردونه.

حموم با سرکه سیب

یکی از حمامهای بسیار خوب و موثر، حموم با سرکه سیبه. با اضافه کردن یه فنجون سرکه سیب به آب وان، می تونین اسید پوست رو تامین کنین و لطافت بیشتری به پوست ببخشین.

حموم رفع خستگی

دوش سرد و گرم به تناوب، خستگی رو از پوست میگیره.

این کار وقتی نتیجه بهتری داره که زیر دوش آب گرم وایسید و با دوش دستی آب سرد به بدن بپاشید، طوری که پوست دو درجه گرما جور واجور رو یه جا دریافت و حس کنه.

واسه رفع خستگی پاها، اونا رو به مدت سه دقیقه در آب سرد بذارین. این کار علاوه بر رفع خستگی پاها، دلیل می شه که راحت تر و زودتر به خواب برید.

حموم کنین، اما …

هیچوقت در آب داغ به مدت طولانی حموم نکنین.

اگه پوست حساسی دارین و یا مویرگای پوستتون دیده میشه، هیچوقت با آب داغ حموم نکنین، گرما آب باید کمی بیشتر از گرما بدنتون باشه تا پوستتون آسیب نخورد.

اگه می خواین استراحت کنین و آرامش پیدا کنین، به مدت ۱۵ دقیقه در وان آب نیم گرم دراز بکشین، چشماتون رو ببندین و دو حلقه خیار روی اونا بذارین.

اگه از گیاهان واسه لطافت و پاکیزگی پوست استفاده می کنین، هیچوقت گیاه دلخواه رو در وان نریزید، چون پس از حموم گرفتن، ناگزیر هستین یه مدت وقت صرف کنین تا مقدار گیاهی رو که به بدنتون چسبیده، جدا کنین و بشورید. واسه به کار گیری گیاهان بهتره گیاه مورد نظر رو در کیسه ای نخی بریزین و در آب وان بذارین.

به جای خود گیاه می تونین از عصاره یا آب اون استفاده کنین. در این صورت عصاره گیاه یا آب اونو به آب وان اضافه کنین.

حموم گیاهی

خیلی از گیاهان می تونن واسه پوست به درد بخور باشن. می تونیم از این نوع گیاهان در حموم استفاده کنیم.

بهترین گیاه از این دسته، گل بابونه است. می تونین گل بابونه رو به صورت خشک یا تازه مورد استفاده بذارین.

این گیاه پاک کننده پوسته و به اون لطافت می بخشه. واسه تاثیر بیشتر، می تونین نصف پیمانه گل بابونه رو با کمی اکلیل کوهی مخلوط کنین و در آب وان بریزین.

از گل بابونه واسه رنگ کردن موها هم استفاده می شه.

حموم باگیاهان خوشبو

در هر دوره ای از تاریخ، یه جور حموم عادی بوده. در قرن ۱۷ حموم عطرآگین باب شد. در این نوع حموم، واسه خوشبو کردن بدن، از گلا وگیاهان معطر مانند گل سرخ، بهار نارنج، یاسمن، سنبل و نعنا استفاده می شد.

حالا هم واسه خوشبو کردن بدن می تونین از این نوع حموم استفاده کنین و با استفاده کردن ازگلها و گیاهان خوشبو، حموم بگیرین و به بدنتون عطر و بویی دلخواه بدین.

واسه حموم گرفتن با گیاهان خوشبو، باید مقداری از اسانس گل مورد نظرتون رو به آب وان اضافه کنین و چند دقیقه در اون بمونین.

گیاهان شفابخش

خیلی از گیاهان علاوه بر خواص گفته شده، شفابخش هم هستن و به عنوان درمان کننده هم میشه از اونا کمک گرفت، چون به مقدار فراوون ویتامین دارن و به خاطر همین از ارزش زیادی بهره مند هستن. از این نوع گیاهان میشه در حموم استفاده کرد و به کمک اونا مقداری ویتامین به پوست رساند. برگای زیرفون و نعنا صحرایی از گیاهان مفیدی هستن که در سالم سازی پوست می تونن نقش موثری داشته باشن.

روغنای گیاهی

خیلی از خانوما واسه تقویت پوست از کرم تقویت کننده استفاده می کنن و با خواص معجزه آسای مواد گیاهی آشنایی ندارن.

در حالی که بعضی از روغنای گیاهی موثرترین و بهترین تقویت کننده های پوست هستن و سلامت و سرحالی اونو صدچندان می کنن.

روغن بادام، روغن آفتابگردان و روغن دانه کتون از دیگر روغنای گیاهی ارزش بیشتری دارن و می تونن مواد لازم پوست رو در اختیارش بذارن.

واسه استفاده کردن از این روغنای گیاهی، مقدار کمی از هر کدوم از اونا رو در آب بریزین و در اون حموم کنین.

حموم شیر ژرژ ساند

ژرژ ساند نویسنده معروف فرانسوی از زیبایی زیادی بهره نداشته اما پوستش بسیار لطیف و سالم بوده. به باور خود اون، نوع حموم و موادی که به کار می گرفته تنها عامل سلامت و سرحالی و جوونی پوستش بوده.

شمام اگه می خواین پوست لطیف و سالمی داشته باشین، از ژرژ ساند پیروی کنین و با مواد انتخابی اون به پوستتون سرحالی و جوونی ببخشین.

واسه آماده کردن این حموم به مواد زیر نیاز دارین:

۱۰۰ گرم بیکربنات سدیم، ۲۲۵گرم نمک آشپزخانه، یه لیتر آب، ۸۵ گرم عسل و سه لیتر شیر.

اول بیکربنات سدیم رو با نمک آشپزخانه مخلوط کنین و تو یه لیتر آب حل کنین، بعد عسل رو در سه لیتر شیر بریزین و حل کنین. مواد به دست اومده رو در وان بریزین و خوب هم بزنین. بعد به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در وان استراحت کنین.

حموم گرانبها

خیلی از خانومای زیبای تاریخ در آب توت فرنگی حموم می کردن و باور داشتن که توت فرنگی در خنک کردن و پاک کردن پوست بسیار موثره و می تونه مواد با ارزشی در اختیار پوست بزاره.

مادام تالین، یکی از زیبارویان تاریخی (!) با توت فرنگی و تمشک حموم می کرده. اون، پس از این استحمام، با شیر و اسانس گل آبکشی می کرده تا پوستش خوشبو و لطیف شه.

دریا رو به خونه خود ببرین؟

سلولای پوست، پس از یه مدت از بین می رن و جاشون رو به سلولای تازه تری میدن.

در این تغییر، گردش خون نقش مهمی داره و سرعت بخشیدن به اون دلیل می شه که این کار – جابه جایی سلولا- بهتر و سریع تر انجام گیرد.

ورزش و به کار گیری آبایی که املاح مفیدی دارن، می تونه در افزایش سرعت گردش خون و منظم ساختن اون نقش باارزشی داشته باشه.آب دریا به دلیل داشتن املاح معدنی، خیلی خوبه؛ اما همیشه در دسترس نیس. پس بهترین راه اینه که با اضافه کردن املاح به درد بخور خاص دریا به آب وان، دریا رو به خونه خود ببرین.

واسه این کار ۲۲۵ گرم سولفات منیزیم و ۵۰۰ گرم کلرید منیزیم رو به آب وان اضافه کنین.

اگه می خواین آب وان خوشبو شه، کمی اسانس نعنا یا اکالیپتوس به اون اضافه کنین.

منبع:jamnews.ir