انواع نوش دارو برای گلو درد با طب سنتی | طب ایرانی

شکلای جور واجور نوش دارو واسه گلو درد با طب سنتی

شکلای جور واجور نوش دارو واسه گلو درد با طب سنتی

روی خط خبرگزاریا, طب سنتی

طبق پیشنهادای طب سنتی غرغره آب و نمک ولرم روزی ۲ مرتبه و دمکرده گل گاوزبان روزی ۳ استکان خوبه، البته ترک مصرف سرخ کردن و ترشیجات و آب سرد هم لازمه.

گلودرد خدای نکرده مریضی سختی نیس و بیشتر از چند روز طول نمی کشه اما همین چند روز زندگی رو به کام آدم تلخ می کنه.

سخت شدن قورت دادن آب دهن و سرفه های بی امان هر فردی رو با عجله به سمت داروخونه میکشونه تا قرصی یا شربتی پیدا کنه و این درد ناخوشایند رو مرهمی باشه. اما بهتره بدونین که داروها هیچ تاثیری در برطرف کردن سرفه ندارن و می شه گلودرد رو به روشای طبیعی و خونگی رفع کرد. در این مطلب روشی طبیعی رو واسه کاهش التهاب و گلودرد رو ارائه می دیم. لطفا با ما همراه باشین.

اسطوخودوس رو دریابید

نوشیدن دمنوش اسطوخودوس باعث آرامش التهاب می شه. این گیاه پرخاصیت خواص فوق العاده ای داره و شما رو از گلودرد هم نجات میده.

آویشن گلوتون رو نرم می کنه

مثل اسطوخودوس، نوشیدنی دمنوش آویشن هم واسه رفع مشکلات تنفسی و به خصوص سرفه فوق العاده س. البته می تونین از روغن گیاهی خوراکی آویشن هم استفاده کنین. واسه اینکار می تونین دو تا سه قطره از این روغن یا افشره خوراکی رو روی یه حبه قند چکانده و در دهن تون بذارین تا به آرومی ذوب شه.

سیر همه کاره س

وقتی گلوتون درد می کنه در خونه می مونید و استراحت می کنین. به خاطر همین بهونه ای واسه مصرف نکردن سیر به دلیل بوی اون موجود نیس. سیر خواص ضدویروسی و ضدعفونی کنندگی قوی داره. پیشنهاد می کنیم واسه خود آش یا سوپ جفت و جور کرده و حتما به اون سیر بزنین و بخورین.

آب لیموترش قرقره کنین و قورت بدین

به محض اینکه اولین علائم گلودرد رو مشاهده کردین به سراغ لیموترش برید. آب لیموترش رو با آب گرم مخلوط کرده و هر روز چندین بار با اون قرقره کنین. بعضیا به دلیل طعم ترش اون سراغ این ماده غذایی فوق العاده نمی رن. اما باید بدونین که خواص ضدعفونی کنندگی لیموترش مدیون همین طعم ترش و اسیدی اون هستش. پیشنهاد می کنیم موقع قرقره کردن حتما مقدار کمی از اونو هم قورت بدین. می تونین به جای لیموترش از جوش شیرین یا سرکه سیب هم استفاده کنین.

عسل فراموش تون نشه

یه قاشق غذاخوری عسل باعث آرامش آنی گلودرد می شه. البته پیشنهاد می کنیم که در مصرف اون دچار زیاده روی نشید. بهتره عسل رو قبل از خواب بخورین تا گلودردتان آرامش پیدا کرده و خواب راحت و بدون سرفه ای داشته باشین. زمانیکه گلو درد دارین همون نسخه قدیمی مادربزرگا یعنی ترکیب عسل، آب لیموترش و کمی آب جوش رو حتما واسه خود بپیچید. می بینین این نسخه ساده معجره می کنه.

گیاه اکیناسه یا سرخارگل قاتل سرماخوردگی

گیاه اکیناسه که به سرخارگل هم معروفه شامل خواص ضدویروسی و ضدباکتریایی فوق العاده ایه. این گیاه باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شه و واسه مقابله با عفونتا و بیماریای تنفسی بسیار موثره. در نتیجه واسه درمان سرماخوردگی و برطرف کردن گلودرد هم کارایی بالایی داره. پیشنهاد می کنیم به جای به کار گیری آنتی بیوتیک که تاثیر چندانی در درمان گلودرد ندارن بلکه به باکتریای به درد بخور بدن هم رحم نمی کنن از این گیاه استفاده کنین.

روغن زیتون واسه آرامش گلودرد هم موثره

شاید موقع سرماخوردگی و گلودرد که چیزی از گلوی آدم پایین نمی ره پیشنهاد مصرف یه قاشق روغن زیتون واقعا آزاردهنده باشه. اما باید بدونین که بلعیدن یه قاشق روغن زیتون باکیفیت اونم قبل از خواب باعث آرامش گلودرد شده و واسه یه مدت شما رو از سرفه کردن راحت می کنه. در نتیجه می تونین خیلی راحت بخوابین و استراحت کنین.

بخور بدین

داخل یه کاسه بزرگ آب جوش بریزین و چند قطره روغن گیاهی اوکالیپتوس، اسطوخودوس یا نعنا فلفلی بچکانید. یه هوله روی سرتون بندازین و حسابی بخور بدین تا مجاری تنفسی تون تمیز شه. این کار باعث نرم شدن گلوتون هم می شه.

آب بخورین

وقتی که گلوتون درد می کنه بهترین راه مرطوب نگه داشتن این ناحیه س. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که ویروسا در مکانای سرد و خشک بیشتر جولان میدن. پیشنهاد می کنیم در این مواقع آب بیشتری بخورین. البته مصرف دمنوشای جور واجور به دلیل گرم تر بودن و فایده های درمانی گیاهان مفیدتر هستن. در هر حال تا می تونین مایعات به درد بخور از دمنوشا گرفته تا آب میوه های طبیعی بخورین تا ویروس از بدن تون دفع شه.

هوای منزل رو مرطوب نگه دارین

لازم نیس منزل رو تبدیل به سونا بکنین. باید هوای خونه رو مرطوب کنین به خاطر اینکه هوای خیلی خشک باعث شدید شدن سوزش گلو می شه. واسه اینکار می تونین از دستگاه های بخور استفاده کنین. یا اینکه یه کاسه آب روی رادیاتور بذارین تا به آرومی بخار کرده و هوا رو مرطوب کنه.

استراحت، استراحت، استراحت کنین

وقتی که سرما می خورید و گلوتون درد میگیره حتما خودتون رو گرم نگه دارین و تا حد امکان استراحت کنین تا بدنتون از انرژی و توان خود واسه مقابله با میکروبای نخاله استفاده کنه. واسه یک یا چند روز مرخصی بگیرین. کار و فعالیت تون رو کم کنین و استراحت کنین. پیشنهاد اکید داریم از سیگار کشیدن و یا قرار گرفتن در برابر دود سیگار یا مکانای آلوده دوری کنین.

توجه توجه

دارو واسه رفع سرفه فایده نداره

اتحادیه پزشکان عمومی انگلستان اعلام کردن که داروها در مقایسه با روشای مادربزرگا واسه آرامش سرفه هیچ برتری نداشته و در خیلی از موارد بدون کاربرد هستن. به نظر این پزشکان داروهای ضدسرفه و یا داروهای دیگه تاثیر چندانی در کاهش مدت مریضی و رفع سرفه ندارن.

به نظر کارشناسان هیچ روش سریع و معجزه گری واسه رفع کامل سرفه های به وجود اومده به وسیله عفونتای ویروسی نداره. به خاطر اینکه علائم سرماخوردگی معمولا بعد از اینکه سیستم ایمنی بدن ویروس رو نابود کنه خود به خود برطرف می شن. در نتیجه داروهای ضدسرفه واسه آرامش علائم سرماخوردگی مانند تب یا آب ریزش بینی و هم اینکه گلودرد کارایی ندارن.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین اگه سرفه و گلودرد زیاد طول بکشه یا اینکه خونی در خلط دیده شه و یا اینکه فرد مریض دچار تنگی نفس و تب شدید باشه حتما باید به دکتر مراجعه شه.

دکترسلام

.

منبع : pezeshk.us