انواع نارسایی های کبد و راههای پیشگیری از آن | بیماری

آکایران :در مشکل کبدی، کبد نمی تونه نیازای بدن مثل دفع سموم تولید شده رو بکنه

 

بنا : شکلای جور واجور مشکل کبدی و راه های پیشگیری از اون

دکتر شایسته فوق تخصص گوارش و کبد درباره مشکل کبدی گفت: مشکل کبدی به تنهایی یه مریضی نیس بلکه شرایطیه که در جریان بیماریایی مثل هپاتیتای ویروسی، هپاتیتای دارویی و چیزای دیگه ای به جز اینا ایجاد می شه. در مشکل کبدی، کبد نمی تونه نیازای بدن مثل دفع سموم تولید شده در بدن، دفع مواد تشکیل شده از متابولیسم گلبولای قرمز و هموگلوبینای خون و دفع بعضی از فلزات سنگین در بدن مثل مس رو بکنه.

ایشون اضافه کرد: هم اینکه در مشکل کبدی، کبد توان تولید کردن بعضی از مواد مانند آلبومین که جزو فاکتورهای بستن خون هستن رو نداره؛ آلبومین پروتئین لازم بدنه و حجم خون رو نگه می داره.

شکلای جور واجور مشکل کبدی
دکتر شایسته ادامه داد: مشکل کبدی می تونه به دو صورت زیاد و طولانی ایجاد شه. در حالت زیاد، هپاتیتای ویروسی و دارویی، بعضی از سموم شیمیایی، مصرف زیاد مشروب و مشکل عروقی کبد از مهمترین عواملی هستن که موجب ایجاد مشکل زیاد کبد در افراد می شن.

علایم مشکل زیاد کبدی ممکنه در اول به صورت علایم هپاتیت ظاهر شن و در ظاهر، شکل کلی یه هپاتیت رو داشته باشه. ممکنه فرد دچار زردی چشم و یرقان شه که همزمان با بررسی دلیل، مشخص می شه که آنزیمای بدن افزایش پیدا کردن. این علایم فقط در مرحله اولیه ظاهر می شن و در مرحله بعدی مشخص می شه که فرد دچار مشکل کبدیه. شایسته درباره نارساییای کبدی که به دلیل هپاتیتا درست می شن، اعلام کرد: هپاتیت می تونه ناچیز و شدید باشه و هرچه هپاتیت شدیدتر شه، مشکل کبدی هم خطرناک تر می شه. حدود درصد آدمایی که در این حالت قرار می گیرن، فوت می کنن.

در مشکل کبدی چه اتفاقی میفته؟
در شرایط مشکل کبدی طولانی، کبد اول دچار تغییراتی کم شده و این تغییرات پس از گذشت زمان پیشرفت می کنن. هم اینکه هپاتیتای مزمنی هستن که تبدیل به سیروز کبدی می شن. کبد در سیروز کبدی، اول می تونه نیازای بدن رو تا حدودی برطرف کنه و بعد از اون، وارد مرحله ای می شه که توانایی رفع نیازای خیلی عادی رو هم نداره، پس فرد دچار زردی چشم و صورت، مشکل انعقادی، ورم و جمع شدن آب در شکم می شه. مریض هم اینکه دچار مشکل در سطح هوشیاری می شه و ممکنه حتی به کما بره. در حالت مشکل کبدی زیاد هم فرد دچار مشکل انعقادی و کما می شه.

علایم مشکل زیاد کبدی ممکنه در اول به صورت علایم هپاتیت ظاهر شن

 

چیجوری میشه از مشکل کبدی پیشگیری کرد؟
در مشکل کبدی باید در اول عوامل یا بیماریای زمینه ای و راه های انتقال مریضی ها شناسایی و رفع شن. از مهمترین علل هپاتیتای طولانی، هپاتیت B و C هستش که موجب مشکل کبدی می شن. راه های انتقال بیماریا، بیشتر وسایل آلوده ای هستن که خون آلوده رو وارد بدن می کنن. سرنگا و سوزنای آلوده ای که افراد معتاد با اونا تزریق انجام میدن، انجام روابط جنسی پرخطر، خالکوبی و تاتو، به کار گیری وسایل دندون پزشکی و جراحی استریل نشده و به کار گیری وسایل شخصی به صورت مشترک در خونواده، عوامل انتقال بیماریا و ایجاد مشکل کبدی در افراد هستن. انتقال مریضی هپاتیت از راه مادر به کودک و مصرف الکل، از دیگر عوامل ایجاد مشکل کبد هستن.

مصرف خودسرانه دارو، ممنوع
دکتر شایسته با توضیح دادن این موضوع که کمتر داروییه که به کبد آسیب ای نزنه، اعلام کرد: به کار گیری داروهایی مانند استامینوفن کدئین و مصرف داروهای گیاهی و غیراستاندارد و به کار گیری داروها با معرفی از طرف دیگه افراد بدون تجویز دکتر، می تونن عواملی باشن که موجب مشکل کبدی در فرد شن.

شایسته درباره ایجاد مشکل کبدی در افراد بزرگسال و جوون ترها گفت: شانس دچار شدن به مشکل کبدی به دلیل اون بستگی داره. در بزرگسالان شانس گرفتار شدن به هپاتیت بیشتره و علایم و نتیجه های اونم می تونه خیلی شدیدتر شه ولی در سنین پایین اگه هم افراد دچار هپاتیت نوع A و B شن، مریضی علایم کمتری رو از خود نشون میده.

پیشنهادایی واسه همه واسه پیشگیری از دچار شدن به مشکل کبدی
ایشون واسه پیشگیری از دچار شدن به مشکل کبدی پیشنهاد کرد: افراد در اول باید نکات بهداشتی رو رعایت کنن. موقع رفتن به آرایشگاه وسایل شخصی خود رو به همراه داشته باشن، هر کدوم از اعضای خونواده از وسایل شخصی خود استفاده کرده و از داروهایی که بدون تجویز دکتر معرفی می شن؛ جدا دوری کنن. هم اینکه افراد، از مصرف قارچایی که بسته بندی نشده ان دوری کنن چون یکی از عوامل ایجاد هپاتیت همین قارچای آلوده س که در آخر منتهی به مشکل کبدی می شه.

منبع : isna.irمنبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *