انواع موارد اعتیاد آور در افراد مختلف | بیماری

شکلای جور واجور اعتیادهای عادی در بیشتر مردم رو می بینین مواردی مانند وابستگی شدید به گوشی موبایل،وابستگی شدید به قهوه، وابستگی شدید به شکلات و..بسیاری موارد این چنینی که می تونن بسیار اعتیاد آور و وابسته کننده باشن!

 اعتیاد فقط به مصرف مواد افیونی یا مشروبات الکلی منحصر نمی شه بلکه به نقل از سایت «Prevention»، اعتیاد می تونه شامل موارد دیگری مانند به کار گیری گوشی موبایل، مصرف شکلات و… هم باشه.

گوشی موبایل
این وسیله همیشه همراه شماس و وابستگی شدید به اون باعث می شه که به دور و بر خود بی توجه باشین. این حالت مثل افراد معتادیه که نسبت به دور و بریا و محیط دور و بر خود بی توجهند.

قهوه
می دونستین این نوشیدنی اعتیادآوره چون به محض بیدار شدن از خواب به سمت اون می رید. ترک اون ۷ تا ۱۰ روز زمان میبره.

شکلات
مواد غذایی پر از کربوهیدرات، چربی و قند مثل مواد مخدر روی مغز اثر میذاره.
هوس کردن یه نوشیدنی مورد علاقه نشون دهنده اعتیاد پیدا کردن شما به اون نیس؛ اما بعضی وقتا این عادت غیرقابل کنترل می شه و می تونه سلامت شما رو به خطر بندازه.

خرید
خیلی از ما چیزایی رو خریداری می کنیم که اصلاً به اون نیاز نداریم؛ اعتیاد به خرید در اصل به دوپامین برمیگرده؛
ماده شیمیایی که احساس خوبی در ما بوجود میاره. بعضی وقتا هم فرد مشکل اضطراب داره و در نتیجه با زیاده روی در خرید و خریداری چیزایی که لازم نداره، خود رو آروم می کنه.

جراحی زیبایی
بعضی ادما از جراحیای زیبایی دست بردار نیستن و به هر بهونه ای دوست دارن یه تیکه از بدن خود رو تغییر بدن. این مشکل به دلیل همون ماده شیمیاییه که در اعتیاد نقش داره.

برنزه کردن پوست
اشعه ماورای بنفش، باعث تولید ماده شیمیایی به نام آندروفین در بدن می شه. این ماده به اندازه ای احساس خوبی بوجود میاره که فرد خطر سوختگی از آفتاب، تاول زدگی و سرطان پوست رو ندیده میگیره.

ورزش
ورزش می تونه در مقابله با اعتیاد اثر داشته باشه؛ به شرطی که به خود اون اعتیاد پیدا نکنین! در زمان مریضی به بدن خود استراحت بدین تا فرصت بازسازی پیدا کنه.

همه شکلای جور واجور اعتیاد مانند همه؟
اعتیاد به خرید مثل مصرف قرص اعتیادآوره؟ ما میدونیم که این موارد مثل مواد مخدر می تونه روی مغز اثر بزاره. اما کارشناسان، در مورد مشابه بودن این نوع اعتیادها هنوز به نتیجه نرسیده ان

روزنامه خراسان

منبع : دکتر سلام

منبع :