انواع مواد آرایشی | بیماری

ترکیبات رنگی آرایشی

ترکیبات رنگی آرایشی واسه زیباسازی پوست صورت و لبا به کار می روند. مواد آرایشی صورت (make up) واسه رنگ کردن صورت به کار می روند.

مواد آرایشی شامل ضد آفتاب باعث جلوگیری از سرطان پوست و چروک می شه.

مواد آرایشی چشم

پلک حساس ترین قسمت پوست بدن می باشه. مواد آرایشی چشم شامل: سایه چشم، خط چشم و ریمله. مواد آرایشی شامل آب (قابل شستشو) راحت تر پاک می شن. شستشو و مالش شدید چشم واسه پاک کردن آرایش ممکنه داغون کننده باشه. بیشتر مواد آلرژی زا می تونن با انگشت به چشم وارد شن.

مواد آرایشی چشم نباید بین افراد مشترک باشه و بهتره که هر سه یا چهار ماه عوض گردند، چون امکان آلودگی باکتریایی هست.

مواد آرایشی لب

مواد آرایشی لب شامل رُژ لب و براق کننده می باشن. اونا لبای ترک خورده و خشک رو مرطوب می کنن و از آفتاب مراقبت می کنن. بعضی از رژ لبایی که به مدت طولانی رنگ اونا باقی می مونه، ممکنه باعث درماتیت تماسی آلرژیک شن.

مواد آرایشی مو

رنگ مو رو میشه از راه مواد آرایشی رنگ مو و شکل موها رو میشه به وسیله فر دائم یا موقت عوض کرد.

رنگ موهای موقت، بعد از یه بار شامپو کردن شسته می شن.

رنگای کم کم مو، تغییر رنگ رو واسه دو یا سه هفته ایجاد می کنن. این رنگا معمولاً باعث ایجاد مشکل نمی شن.

رنگ موهای نیمه دائمی که بعد از ۴ تا ۶ بار شستشو از بین می رن و رنگای دائمی که شسته نمی شن، باعث ایجاد حساسیت می شن. این اجناس بهتره قبل از رنگ کردن مو، روی بخش کوچیکی از پوست امتحان شه (۲۴ ساعت قبل از مصرف، پشت گوش یا داخل آرنج)

رنگ موهای دائمی موها رو روشن تر یا تیره تر می کنه. پرسولفات آمونیوم بعضی وقتا واسه روشن کردن مو به کار برده می شه که می تونه باعث contact dermatitis شه. این ماده ممکنه باعث حساسیت یهویی مثل سرگیجه و سر درد هم شه.

فر دائمی، موی صاف رو مواج و فرفری می کنه. ماده فر، پیوندهای شیمیایی رو در موهای صاف می شکند و باعث ایجاد فر در مو می شه. این عمل می تونه مو رو تخریب کنه. موها نباید بیشتر از هر ۳ ماه یه بار در برابر محلول فر قرار گیرند. اگه مایع فر به مدت طولانی تر روی مو بمونه، بسیار قوی تر عمل می کنه و موها رو خشک و بی رنگ می سازه و باعث شکنندگی مو می شه. تخریب پوست سر هم می تونه اتفاق بیفته.

مواد آرایشی ناخن

مواد آرایشی ناخن واسه رنگ کردن ناخن، افزایش طول ناخن به طور مصنوعی و یا افزایش مقاومت ناخن به کار می روند.

لاک ناخن باعث درماتیت تماسی آلرژیک می شه. شخصی که به لاک ناخن حساسیت داره ممکنه در انگشتان، پلک، صورت، گردن و جاهایی که لاک ناخن در زمان خشک شدن با اونا تماس داشته، دچار حساسیت شه.

فرمالدئید یه ترکیب آلرژی زا می باشه. آدمایی که به لاک ناخن حساسیت دارن، می تونن لاکای hypoallergenic رو که بدون فرمالدئید هستن استفاده کنن. لاکای قرمز رنگ ممکنه باعث زرد یا بی رنگ شدن ناخن شن.

کوتیکول از عفونت ناخن جلوگیری کرده و سلولای تولید کننده ناخن رو مراقبت می کنه، پس بهتره چیده یا کوتاه نشه.

افزایش طول ناخنا به وسیله ناخنای مصنوعی که کل ناخن یا انتهای ناخن رو می پوشاند، انجام می شه. چسبای ناخنای مصنوعی شامل methacrylate هستن که یه ماده حساسیت زا می باشه. چسبای بدون Methacrylate ممکنه باعث شکاف و ترک ناخن شن.

استفاده دراز مدت از ناخنای مصنوعی می تونه باعث عکس العملای دردناک و شدید شامل عفونت پوست دور و بر ناخنا، شل شدن ناخنا و درماتیت(التهاب پوستی) شه.

خانومایی که به مدت طولانی از ناخنای مصنوعی و کاشته شده استفاده می کنن، ممکنه ببینن که ناخنای طبیعی اونا نازک و مات تر شده. کارشناسان پوست پیشنهاد می کنن ناخنای مصنوعی هر ۳ ماه یه بار ورداشته شن تا ناخنای طبیعی استراحت کنن.

 Cosmeceuticals چه هستن؟

  Cosmeceuticalsمحصولات مراقبت از پوست هستن که واسه شدید شدن و بهتر سازی آرایش و صاف کردن پوست طراحی می شن. این اجناس ممکنه کارکرد پوست رو بهتر کرده و از پیری پوست جلوگیری کنن، شامل آلفا هیدروکسی اسید مثل گلیکولیک اسید و بتاهیدروکسی اسید مثل سالسیلیک اسید.

هیدروکسی اسیدها پوسته اندازی پوست رو افزایش می بدن (نابود کردن پوست مرده)، ظاهر پوست رو صاف تر و شفاف تر می کنن و احساس نرمی رو بیشتر می کنن.

بعضی ویتامینا مثل ویتامین A ظاهر پوست رو جوون تر می کنن، اما ممکنه پوست رو خشک یا تخریب کنن، پس باید تحت نظر دکتر متخصص پوست استفاده شن. متخصصین پوست می دانند این مواد چیجوری باید استفاده شن و می تونن رهنمودهایی رو واسه داشتن پوستی سالم به بیماران ارائه کنن.

ضد آفتابا از پیری و سرطان پوست به وجود اومده به وسیله آفتاب جلوگیری می کنن و بهتره واسه همه افراد با هر نوع پوستی استفاده شن.

اون چیزی که یه متخصص پوست انجام می دهد:

مواد آرایشی و اجناس مراقبت از پوست بخشی از نیازای روزانه افراد هستن. اگه مشکلی ایجاد شه یه متخصص پوست می تونه مشکل رو تشخیص بده و درمان کنه.

Patch – test ممکنه واسه تشخیص به کار رود، اگه به ترکیبی تو یه محصول حساسیت وجود داشته باشه، متخصص پوست می تونه به شما پیشنهاد کنه چه کالاهایی واسه شما مناسب و چه کالاهایی نامناسبه.

اونا می تونن به سوالاتون در مورد مشکلات پوستی جواب داده و اطلاعات کافی در مورد مواد آرایشی مناسب و اجناس مراقبت پوستی مطمئن در اختیار شما بذارن.

دکتر محمد علی نیلفروش زاده- متخصص پوست، مو و زیبایی

*

منبع : tebyan.net