انواع مهم ترین بیماری های مربوط به ناخن را بشناسید | بیماری

: شکلای جور واجور مهم ترین بیماریای مربوط به ناخن رو بشناسین 

ناخنا معمولا با بیماریایی مواجه می شن که بیشتر انا در اثر سبک زندگی غلطه. ناخن زنان هم بیشتر در برابر بیماریه به دلیل به کار گیری لوازم آرایشی و لاک ناخن. ناخنا از اجزای مهم بدن هستن که علاوه بر اثرات حفاظتی، از جهات دیگری هم اهمیت دارن، پس رشد مناسب و سلامت ناخنا باید همیشه روش زوم بشه.

ظاهر ناجور ناخنا می تواندحاکی از بیماریای مهم جسمی باشه. مثل سلامتی استخون، سلامت ناخن هم به تغذیه مناسب بستگی داره.

بعضی بیماریا رو از روی رنگ و شکل ناخن میشه تشخیص داد، مانند موارد زیر
– نـاخـن رنگ پریده، نشونه کم خونی است.
– ناخن قرمز، نشونه مریضی قلبی است.
– ناخنای سفـیدرنگ، نشونه مریضی کبدی است.
– ناخن کلفت و زرد رنگ، نشونه مریضی ریوی است.
– سرخـی کوتاه در ته ناخن، نشونه دیابت است.
– ناخنای دو رنگ (نیمی سفید و نیمی صورتی)، نشونه مریضی کلیه است

پوسته پوسته شدن دور ناخن
دلیل اون فرو بردن انگشتان به مدت زیاد در آب و هم اینکه به کار گیری لاک پاک کنا هستن. هیچ رابطه ای با کمبود کلسیم و ویتامین C نداره.در این موارد باید با کرمای مرطوب کننده مناسب، دست رو چرب نگه داشت تا پوست دور ناخن استواری پیدا کنه.

ترک خوردن ناخن
ناخنا در اثر تماس با مواد شیمیایی و هوای سرد استواری خود رو از دست داده و ترک می خورن.واسه جلوگیری از این مشکل، اونا رو نرم کنین. خیساندن ناخنا در آب گرم به مدت ۱۵ دقیقه قبل از خوابیدن خوبه. ناخنا رو بعد از نرم کردن، کوتاه کنین تا کمتر دچار ترک خوردگی شن.اگه همیشه لاک می زنید، هفته ای یه روز به ناخنا استراحت بدین و لاک نزنین. به کار گیری لاک پاک کنای دارای استات هم بهتر از استونه.

تیرگی ناخن
در این حالت ناخنا مات و کدر بوده و در نوک اونا، نوار تیره رنگی دیده می شه. این علامت ممکنه نشونه ای از یه مریضی جدی مانند سرطان، مشکل احتقانی قلب و یا دیابت باشه. این علامت، به وجود اومده به وسیله کهولت سن هم هستش.

چاله روی ناخن
این حالت ممکنه در اثر ضربه ایجاد شه یا ممکنه به وجود اومده به وسیله مشکلات بیماریایی مثل پسوریازیس، اگزما یا آرتریت باشه.

زرد یا سبز شدن ناخن
دلیل اون، ورم دستا و یا مریضی تنفسی مثل برونشیت مزمنه. این علامت معمولا با رشد یواش تر ناخنا همراه س.

زرد مایل به قرمز شدن ناخن
نشون میده که زود به زود لاک ناخن رو عوض می کنین.

مشکی شدن ناخن ها (کبودی ناخن)
معمولا در اثر کوبیده شدن یا فشرده شدن ناخن ایجاد می شه. این کبودی کم کم از بین میره و ممکنه در اثر شدت ضربه، ناخن ضربه دیده بیفته. اما جای نگرانی نیس، چون ناخن جدید جانشین ناخن قبلی می شه.

شیارهای عمودی روی ناخن
افزایش سن و قرار دادن ناخنا در آب، اونا رو مستعد نازک تر شدن می کنه و شیارهای عمودی رو بوجود میاره. اگه این شیارها، یهویی روی ناخنا رو گردن،د دلیل اون می تونه ضربه، پیری، روماتیسم و یا مریضی کلیه باشه.به کار گیری منابع غذایی شامل آهن و روی می تونه موجب سفت تر شدن ناخنا شده و از بروز اینجور علایمی جلوگیری کنه.ماساژ دادن ناخنا با روغن بادام موجب سفت ناخن و حفاظت از اونا می شه

شیارهای عرضی روی ناخن
این مشکل می تونه به وجود اومده به وسیله مانیکور کردن غلط ناخن باشه. در وقتی که رشد ناخن به دلیل بیماریایی مانند حمله قلبی، سرخک، سینه پهلو یا تب متوقف می شه، این شیارها مشاهده می شن.

شیارهای هلالی شکل روی ناخن
این خطوط، سفیدرنگ بوده و در مسمومیت با آرسنیک بروز می کنن.

شکنندگی ناخن
دلیل اون می تونه فـرو بردن دست در آب داغ، اختـلال در جـریان خــون بدن، کمبود ویتامین هایA ،C ، B6 و نیاسین، کمـبود آهن و کلسیم و روی و کم کاری تیروئید باشه.این تغییر شکل ناخن، با انباشتگی زیادتر از اندازه سلنیوم رابطه داره. کم آبی بدن هم در بروز این مشکل خیلی با اهمیته، پس روزانه آب زیادی بخورین.

کلفت شدن ناخن
اصلی ترین دلیل این ناهنجاری، عفونتای قارچی و پسوریازیسه. ضربه و کهولت سن هم ممکنه دلیل دیگری باشه. با درمان مشکل اصلی، ناخن به حالت عادی برمیگرده.

قاشقی شکل شدن ناخن
به دلیل کم خونی فقر آهن ایجاد می شه. این مریضی بر خلاف باور غلط مردم، هیچ رابطه ای با کمبود کلسیم نداره. این حالت ممکنه مادرزادی بوده و یا به وجود اومده به وسیله کمبود اکسیژن باشه که در بیماریای ریوی دیده می شه.به دلیل ضعیف بودن ساختار بستر ناخن، ناخن در بستر خود فرو رفته و شکل قاشق به خود میگیره.با یه آزمایش خون کامل از دید شمارش گلبول قرمز، اندازه هموگلوبین و ذخیره آهن میشه این مریضی رو شناسایی کرد.
کندی رشد ناخن

لکه های سفید روی ناخن
دلیل اون می تونه آسیب به ماتریکس ناخن و یا کمبود روی باشه، اما زیاد مهم نبوده و کم کم پنهون می شه. معمولا تایپیستا و پیانیستا (نوازنده پیانو)، آدمایی که مانیکور (کارای زیبایی ناخن) می کنن دچار این آسیب می شن.
واسه بهوبد و جلوگیری از ین مشکلف فقط کافیه که ناخن رو چرب نگه داشت. هم اینکه بهتره از لاک و آستون کمتر استفاده کرد.

اگه این لکه سفید تموم سطح ناخن رو فرا گیرد، می تونه علامت ایجاد بیماریای بسیاری باشه که یکی از این بیماریا، کمبود آلبومین در خونه.

ناخنای فرو رفته در گوشت
این مشکل بیشتر در ناخنای پا مشـاهده می شه و دلیل اون کوتاه کردن ناجور ناخنا و تنگ بودن کفشه که باعث می شه گوشه ناخن به درون گوشت فرو رود.

واسه درمان این آسیب باید
– ۳ تا ۴ بار در روز، پا رو در آب گرم خیس کنین.

– پنجه پا رو پاک و خشک نگه دارین.

– در وقتی که این آسیب در حال بهبود یافتنه، صندلای جلو باز بپوشید. اگه حتما باید کفش بپوشید، کفش راحتی رو انتخاب کنین که به پنجه پاتون فشار نیاورد.

– با دقت، یه تیکه پنبه رو بین پوست و ناخن پا بذارین. هر روز این پانسمان رو عوض کنین.

– از یه مسکن معمولی مانند ایبوپروفن یا استامینوفن واسه تخفیف درد استفاده کنین.با انجام کارای بالا، معمولا علائم درزمان دو یا سه روز بهبود پیدا میکنن. وگرنه به دکتر مراجعه کنین.

مشکلات ناخن در بیماران دیابتی
– ناخن، کلفت تر می شه و می تونه باعث بروز خون ریزی زیر بستر ناخن شه و یا ایجاد زخم کنه.

– در این بیماران، فرو رفتن ناخن به داخل گوشت پا، به دلیل تغییر شکل ظاهری ناخن یا بد کوتاه کردن ناخنا یا فشار بر لبه ناخن می تونه اتفاق بیفته.

– اگه رنگ ناخنا، قرمز، قهوه ای یا مشکی باشه، می تونه به دلیل خون ریزی زیر ناخن باشه.

– عفونت قارچی ناخن هم می تونه باعث کنده شدن ناخن شده یا ناخن بسیار کلفتی بسازه.

اثر بیوتین روی سلامت ناخن
در آدمایی که دچار سوء تغذیه نیستن، بیوتین واسه سلامتی ناخن مهمه. زرده تخم مرغ، آرد سویا، غلات و قارچ از جمله منابع غنی بیوتین هستن. کلم برگ، عدس و شیر هم تا حدی شامل بیوتین هستن.

.

منبع :gahar.ir