انواع مختلف هپاتیت و راههای درمانی هرکدام! | بیماری

مریضی هپاتیت چه نوع بیماریه و چه آدمایی بیشتر از بقیه در برابر دچار شدن به اون قرار دارندهپاتیت شکلای جور واجور جور واجور A  B، C، D E داره می خوایم در این مطلب شما رو با علامتا و هشدارها و  راه های تشخیص هر کدوم آشنا کنیم با ما همراه باشین

تحقیقات محققان بیمارستان TWH تورنتو نشون میده که یه رژیم دارویی ساده ۱۲ هفته ای قادر به درمان عفونت هپاتیت C هستش. یافته های اولیه این آزمایش روی ۹۹ درصد بیماران موفقیت آمیز بوده. این رژیم، ترکیب دو داروی sofosbuvir و velpatasvirه و روزی یه بار به بدن تزریق می شه.
محققان می گن که این رژیم دارویی جدید، چگونگی درمان هپاتیت C رو از این رو به اون رو می کنه و میشه با اطمینان گفت که مریضی در تموم موارد قابل درمانه؛ درمانای فعلی هپاتیت C از کارایی لازم بهره مند نیستن.
به التهاب کبد هپاتیت می گن. التهاب کبد می تونه به فیبروز، سیروز یا سرطان کبد منجر شه. ویروس هپاتیت مهمترین عامل بروز این بیماریه ولی عفونتای دیگری مانند مواد سمی (مصرف الکل و مواد مخدر) و بیماریای خود ایمنی هم جزء دلایل هپاتیت حساب می شن.
تا الان پنج ویروس اصلی هپاتیت شناخته شده که به عنوان هپاتیت نوع A، B، C، D و E شناخته می شن. احتمال سیروز کبدی و سرطان در دو نوع B و C بیشتره. هپاتیت نوع A و E معمولا بر اثر مصرف آب و غذای آلوده درست می شن. هپاتیت نوع B، C و D معمولا نتیجه تماس با مایعات آلوده بدن هستن.
دریافت خون آلوده,تماس با لوازم آلوده, انتقال از مادر به نوزاد و تماس جنسی کنترل نشده مهمترین روشای انتقال این ویروس کشنده هستن. این مریضی می تونه با علایمی چون یرقان (زردی پوست و چشم)، تیرگی ادرار، خستگی طولانی، تهوع، درد و استفراغ همراه باشه یا بدون هیچ علامت اولیه ای بروز کنه.
**** جدیدترین روش تشخیص هپاتیت C با به کار گیری یه آزمایش ساده ادرار
تشخیص هپاتیت C با به کار گیری آزمایش خون و به وسیله دو تست آزمایشگاهی انجام می شه و هزینه اون در آمریکا حدود ۲۰۰ دلاره؛ پس در همه کشورها، مخصوصا کشورای کم درآمد خیلی راحت قابل استفاده نیس.
محققان دانشگاه کالیفرنیا واسه حل این مشکل روشی پیشرفت دادن که با به کار گیری تشخیص آنتی ژن ویروس هپاتیت در نمونه ادرار، مریضی تو یه مرحله تشخیص داده می شه. این روش علاوه بر قابل دسترس بودن، در مدت زمان کمتری انجام می شه و از نظر هزینه نسبت به تشخیص هپاتیت با آزمایش خون، مقرون به صرفه تره.
هرساله حدود ۱٫۵ میلیون نفر در سراسر جهان جون خود رو بر اثر این عفونت، مخصوصا نوع B و C از دست میدن. علاوه بر این حالا ۱۸۰ میلیون نفر در جهان گرفتار به هپاتیت C هستن. یافته های این تحقیقات در نشریه New England Journal of Medicine منتشر شده.

ایرنا از ساینس

منبع : دکتر سلام

منبع :