انواع ماسک میوه ای برای حفظ لطافت پوست | طب ایرانی

شکلای جور واجور ماسک میوه ای واسه حفظ لطافت پوست

آرایشی و زیبایی, گیاهان دارویی

ارسال دیدگاه
۵,۳۲۷ بازدید

ماسکای میوه ای و ماسکای زیبایی، به خصوص اونایی که از مواد طبیعی مانند میوه ها جفت و جور می شن طرفداران بسیاری دارن. البته این موضوع فقط واسه خانوما نمی شه و خیلی از مردان هم ویژگیا و فواید این ماسکا رو پذیرفته ان. اگه شمام جزو اون دسته از آدمایی هستین که واسه زیبایی پوست و موهاشون از ماسک استفاده می کنن؛ حتی اگه تا الان اونا رو امتحان نکردین، هفت ماسک میوه ای معرفی شده در این مقاله رو امتحان کنین و سرحالی و نشاط پوستتون رو تضمین کنین.

ماسک هلو واسه پوستای حساس

اگه پوستتون خشک یا در مقابل سرما حساسه ماسک هلو رو امتحان کنین.

مواد لازم

 • هلو  دو عدد
 • عسل  یه قاشق چایخوری

هلوها رو له کنین و عسل رو به اون اضافه کنین و خوب هم بزنین تا یکدست و به صورت خمیر در بیاد. آرایش صورتتون رو به طور کامل پاک کنین و ماسک آماده شده رو روی صورتتون بمالید. اجازه بدین ماسک به مدت ۱۰ دقیقه روی صورتتون بمونه؛ بعد با آب ولرم شست و شو بدین.

ماسک سفیده تخم مرغ واسه خالای قهوه ای روی پوست

خالای کوچیک قهوه ای رنگ که با گذشت سن و به دلیل نور خورشید روی پوست دست ها، گردن و صورت (به خصوص در پوستای سفید و روشن) دیده می شن زیبایی پوست رو خدشه دار می کنن. واسه به تأخیر انداختن پیدایش این خالای مزاحم از ماسک سفیده تخم مرغ استفاده کنین.

مواد لازم

 • سفیده تخم مرغ  یه عدد
 • عسل  یه قاشق غذاخوری
 • آب لیموترش   یه قاشق غذخوری

سفیده تخم مرغ رو با یه چنگال بزنین؛ بعد عسل و آب لیموترش رو به اون اضافه کنین. مواد رو هم بزنین تا به طور کامل یکدست شن. ماسک به دست اومده رو روی صورت، گردن یا دست هاتون بمالید. بعد از چند دقیقه متوجه میشین که ماسک در حال خشک شدنه. اجازه بدین نیم ساعت روی پوستتون بمونه؛ بعد با آب ولرم شست و شو بدین.

ماسک ماست واسه پاکسازی و روشن شدن پوست

اگه احساس می کنین پوستتون تیره یا کدر شده سراغ جفت و جور ماسک با ماست برید. این ماسک بسیار ساده و به صرفه س. با مقداری عسل، بلغور جوی دو سر و ماست می تونین این ماسک رو جفت و جور و رنگ پوستتون رو روشن تر کنین.

مواد لازم

 • ماست شیرین دو تا سه قاشق غذاخوری
 • بلغور جوی دو سر دو قاشق غذاخوری
 • عسل  یه قاشق غذاخوری

بلغور جوی دو سر، آلودگیای سطحی پوست رو تمیز و پوست رو پاکسازی و صاف می کنه. ماست باعث نرمی پوست شده و یه ماده ضدباکتری طبیعی حساب می شه. عسل هم با پیدایش جوش مقابله می کنه. داخل یه ظرف، ماست، جوی دو سر و عسل رو مخلوط کنین. هم بزنین تا به طور کامل یکدست شه؛ بعد اونو روی پوست صورتتون بمالید.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که نباید ماسک با دور چشما و دهنتون تماس داشته باشه. اجازه بدین مواد به مدت ۱۵ دقیقه روی پوستتون بمونه. بعد با آب ولرم شست و شو داده، پوست رو به آرومی خشک کنین. اگه می خواین پوستتون خنک شه قبل از به کار گیری ماسک اونو واسه چند دقیقه داخل یخچال بذارین.

ماسک توت فرنگی واسه پوستای چرب

خیلی از خانوما از چربی پوست و مخصوصا چربی پوست صورتشون شاکی هستن. شما می تونین با به کار گیری ماسکای خونگی به پوست دلخواهتون برسین.

مواد لازم

 • آب توت فرنگی سه قاشق غذاخوری
 • سفیده تخم مرغ یه عدد
 • شیر تازه  دو قاشق غذاخوری
 • جوش شیرین به اندازه نوک انگشت

توت فرنگیا رو له کنین تا سه قاشق غذاخوری آب به دست بیاد. آب توت فرنگی رو با سفیده تخم مرغ و شیر هم بزنین و به اندازه نوک انگشت جوش شیرین به اون اضافه کنین. ماسک رو هم بزنین تا یکدست شه. اجازه بدین ماسک به مدت ۲۰ دقیقه روی پوستتون بمونه؛ بعد با آب ولرم آب بکشین. واسه اینکه پوستتون خوش آب و رنگ و شفاف شه به مدت ۱۰ روز، هر روز از این ماسک استفاده کنین.

ماسک ضدچروک

مواد لازم

 • کیوی  یه عدد
 • ماست  دو قاشق غذاخوری
 • عسل  یه قاشق غذاخوری

با همین سه ماده میشه یه ماسک ضدچروک خوب درست کرد. دلیل به کار گیری کیوی اینه که این میوه دو برابر بیشتر از پرتقال شامل ویتامین C هستش. باید بدونین که ویتامین C با افزایش کلاژن پوست، استواری اونو حفظ و باعث تقویت اون می شه. به همین دلایل پیدایش چین و چروک به تأخیر میفته. علاوه بر این ویتامین C، پوست رو در مقابل سرما و آسیبای خارجی مقاوم می کنه. یه کاسه تمیز وردارین. کیوی رو پوست کنده و به طور کامل له کنین. ماست و عسل رو به اون اضافه کنین.

این دو ماده، ضدعفونی کننده و مرطوب کننده فوق العاده ای حساب می شن. مواد رو هم بزنین تا به طور کامل یکدست شه. بعد ماسک رو روی پوست صورتتون بذارین. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که بدون این دست اون دست کردن بعد از جفت و جور این ماسک ازش استفاده کنین چون در این صورت ویتامین اون اکسید نشده. اجازه بدین ماست به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی پوستتون بمونه؛ بعد با آب ولرم شست و شو بدین.

شیرپاک کن طبیعی

مواد لازم

 • خامه کم چرب و تازه دو قاشق غذاخوری
 • عسل  دو قاشق غذاخوری
 • گلاب  یه قاشق غذاخوری

اگه واسه پاک کردن آلودگیای سطح پوستان به دنبال یه ماده طبیعی هستین این شیرپاک کن خونگی رو جفت و جور کنین. خامه، عسل و گلاب رو با هم مخلوط کنین، هم بزنین تا یکدست شه؛ بعد صورتتون رو به آرومی با اون پاک کنین. این شیرپاک کن تموم آلودگیای سطحی پوست رو نابود می کنه و به دلیل داشتن گلاب، پوست رو معطر می کنه.

اگه زمان ترکیب این مواد رو ندارین و می خواین سطح پوست خود رو تمیز کنین مقداری شیر رو تو یه پیاله بریزین. چند گلوله کوچیک پنبه در اون حل کنین. اجازه بدین پنبها به طور کامل به شیر آغشته شن بعد به آرومی پوست رو با این پنبها پاک کنین. پنبها رو دایره وار روی پوستتون بکشین و می بینین که پوستتون بی اندازه تمیز می شه.

ماسک خیار واسه پوستای خشک

گوشت خیار واسه پوستای خشک معجزه آساست. از زمانای قدیم خانوما واسه لطافت و روشنی پوستشون، صورت خود رو با ورقه های نازک خیار می پوشونن.نصف یه خیار رو پوست کنده، رنده کنین و به صورت پوره در بیارین. یک تا دو قاشق سوپ خوری ماست تازه رو به اون اضافه کنین و هم بزنین تا به صورت کرم یکدست در بیاد.

کرم رو (به استثنای دور چشما) روی صورت و گردن خود بمالید و حدود ۱۵ دقیقه نگه دارین. صورتتون رو خوب ماساژ بدین و با آب خنک بشورید، می بینین که پوستتون نرم و روشن می شه. دست به کار شید و این ماسک خونگی رو جفت و جور کنین و به پوست خود لطافت و زیبایی ببخشین.

منبع

همشهری

.

منبع :