انواع ماسک براى پوست های چرب | بیماری

ماسک آلوى قرمز: براى جفت و جور ماسک آلوى قرمز کافىه هسته آلوى قرمز رو درآرین و بعد آلوها رو له کنین و چند قطره روغن بادام شیرین به اون اضافه کنین و خوب مخلوط کنین و بعد به مدت ۲۰ دقیقه اونو بر روى پوست بمالید و اون وقت با پنبه آغشته به گلاب اونو پاک کنین.

ماسک لیمو ترش: براى جفت و جور ماسک لیموترش آب دو عدد لیمو رو بگیرین و با یه قاشق عسل گرم، مخلوط کنین و روى پوست بمالید و پس از ۲۰ دقیقه اونو با پنبه آغشته به گلاب پاک کنین.

ماسک هویج: ماسک هویج هم به وسیله آب هویج جفت و جور مى شه. براى این منظور مقدارى آب هویج رو با ماست مخلوط کنین و با انگشت روى پوست بمالید و پس از ۲۰ دقیقه اونو با پنبه آغشته به گلاب پاک کنین.

ماسک کدو حلوایى: مقدارى کدو حلوایى رسیده رو له کنین و به صورت ماسک براى متعادل ساختن چربى پوست صورت استفاده کنین.

ماسک سفیده تخم مرغ: یه عدد سفیده تخم مرغ رو خوب بزنین؛ پس از کف کردن به اون نصف لیوان لیموترش اضافه کنین وبه هم بزنین و روى تموم پوست بمالید. پس از ۱۵ دقیقه با آب ولرم بشورید.

ماسک پرتقال و لیمو: دو قاشق آب پرتقال و یه قاشق آب لیمو ترش رو خوب مخلوط کنین و به صورت بمالید. بعد از ۱۵ دقیقه با آب ولرم بشورید.

ماسک خیار: خیار رو بپزید و له کنین، به صورت ماسک روى صورت بذارین و پس از ۲۰ دقیقه با آب ولرم بشورید.

ماسک زرده تخم مرغ و آووکادو: ۱ قاشق سوپخورى خاک رس (خاک رس یا خمیر پاک کننده که به شکل پودر در تموم مغازه ها و فروشگاه هاى غذایى بهداشتى هست) + یه عدد زرده تخم مرغ + یه چهارم قاشق آووکادو له شده + مقدارى روغن فندق (براى این که یه مخلوط نرم داشته باشیم) رو با هم مخلوط کرده و بر روى پوست خود به مدت ۱۵ الى ۲۰ دقیقه گذاشته و بعد با آب ولرم بشورید. (زرده تخم مرغ وآووکادو رطوبت از دست رفته پوست رو دوباره باز مى گردونه، خمیر پاک کننده ترشحات چربى پوست رو خشک کرده، روغن فندق این حالت رو در پوست کاهش کرده و اونو تقویت مى کنه.)

روى پوست هاى چرب نباید پماد یا کرم بتامتازون، تریامسینولون، هیدروکورتیزون یا فلوسینولون مالید و هم در این مواقع نباید صابون اسیدى مصرف کرد. افرادى که پوست چرب دارن باید مصرف چربى و قند رو به کمترین حد ممکن برسانند و غذاهایى مثل خرما، پسته، فندق، گردو، شکلات و موز رو خیلی کم مصرف کنن.

ماسک سیب: یه عدد سیب رنده شده رو با ۵ قاشق سوپخورى عسل مخلوط کنین و بعد روى پوست صورتتون بمالید و پس از ۱۰ دقیقه با آب سرد بشورید.

ماسک گوجه فرنگى: یه عدد گوجه فرنگى رو خوب له کنین و بذارین به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روى پوستتون بمونه. بعد پوستتون رو با آب گرم بشورید. پوست هاى چرب نسبت به موادپاک کننده و مواد آرایشى و دارویى حساس هستن و ممکنه در اثر مصرف مواد پاک کننده یا محلول هاى الکل دار دچار قرمزى، خشکى، خارش یا پوسته ریزى شن. در این صورت باید مصرف هرگونه شیرپاک کن، محلول هاى طبى و داروهاى موضعى رو متوقف و به دکتر مراجعه کرد تا پماد ساختنى (ترکیبى) درمون دهنده اى رو تجویز کنه. روى پوست هاى چرب که این جور تحریک شدن نباید پماد یا کرم بتامتازون، تریامسینولون، هیدروکورتیزون یا فلوسینولون مالید و هم در این مواقع نباید صابون اسیدى مصرف کرد. افرادى که پوست چرب دارن باید مصرف چربى و قند رو به کمترین حد ممکن برسانند و غذاهایى مثل خرما، پسته، فندق، گردو، شکلات و موز رو خیلی کم مصرف کنن. این افراد براى کنترل چربى پوست خود و برخوردارى از یه پوست سرحال و خوب باید خواب کافى، اعصاب راحت و تغذیه مناسب داشته باشن و هرچه مى تونن سبزى و میوه مصرف کنن.

هاله طاهرى

 درباره پوست چه میدونید؟ 

 ماسکای زیبایی و اثر اونا بر پوست 

 ماسک انگور؛ سرحال کننده و تقویت کننده پوست 

 ماسک صورت واسه پوست چرب و جوش دار 

 ماسک گلابی سرحال کننده و ضد چین و چروک 

 ماسک هندوانه واسه پوست حساس و معمولی 

 ماسک سیب و انگور واسه سرحالی پوست 

 بهداشت و زیبایی پوست و مو 

 اثرات و مشکلات مواد آرایشی یا درمانی و حساسیتای پوستی 

 نکاتی در مورد مراقبت از پوست 

 لک صورت و راه درمان اون 

 راه درمان جوشای صورت چیه ؟ 

 از دست خالای تیره پوست خود رها شید 

کتابای « متفرقه » در فروشگاه اینترنتی تبیان

منبع : tebyan.net