انواع قرص مسکن برای چه دردی استفاده می شوند ؟ | بیماری

: شکلای جور واجور قرص مسکن واسه چه دردی استفاده می شن ؟

دانستنیهای پزشکی

ارسال دیدگاه
۷,۶۰۷ بازدید

در این مطلب دکتر کاوه سالارمند ، داروساز، اطلاعات بیشتری در مورد «مسکنا » به شما میدن.

: شکلای جور واجور قرص مسکن واسه چه دردی استفاده می شن ؟

کلا اولین انتخاب هر کسی واسه آرامش درد، استامینوفنه. الان، استامینوفن شناخته شده ترین داروییه که افراد واسه آرامش درد استفاده می کنن.این دارو در شکلای جور واجور و اشکال مختلفی در بازار دارویی هست که عادی ترین اونا ۳نوع استامینوفن ساده ، استامینوفن کدئین دار و استامینوفن کافئینه .

استامینوفن ، هم اینکه پر مصرف ترین و میشه گفت کم آسیب ترین داروی تب بره که واسه دردای ناچیز و متوسط بیشتر به کار میره و واسه دردای التهابی مناسب نیس . البته باید توجه داشت که کم آسیب بودن به معنی بی آسیب بودن نیس چون که همین داروی به ظاهر ساده در مصرف با مقادیر زیاد و یا به مدت زمان طولانی،اثرات داغون کننده ای روی کبد بوجود میاره.

استامینوفن کدئین دار ممنوع

به کار گیری استامینوفنای کدئین دار بدون تجویز دکتر ممنوعه.این دارو باعث خواب آلودگی در مصرف کننده می شه پس پس از مصرف این دارو باید از انجام کارایی که نیاز به تمرکز بالا دارن مثل رانندگی باید دوری کرد. کدئین علاوه بر آثار تسکینی آثار ضد سرفه هم داره.

استامینوفنای همراه با کافئین ، اثرات تسکینی بهتری نسبت به استامینوفن ساده ایجاد می کنن. این دارو بیشتر واسه سردرد استفاده می شه چون که کافئین باعث افزایش جریان خون رسانی در مغز می شه و جذب استامینوفن رو زیاد می کنه.

آسپیرین ، داروی چند منظوره

آسپیرین یه داروی رایجه که بدون نسخه دکتر قابل جفت و جور س . این دارو یه مسکن از گروه مسکنای غیر استروئیدی که واسه آرامش دردهای ناچیز تا متوسط مثل سردرد، دندون درد و دردهای هنگام عادت ماهانه است. آسپیرین علاوه بر تب بر بودن التهاب روماتیسمی رو هم کم می کنه.آسپیرین خشکی ، تورم و درد مفاصل رو در آرتریت کم می کنه، ولی مریضی رو درمان نمی کنه بلکه فقط آرامش دهنده س .از این دارو هم اینکه در پیشگیری از لخته شدن خون و کاهش خطر حمله قلبی و مغزی استفاده می شه.

نکته قابل ذکر در مورد آسپیرین اینه که هر چند این دارو تب بره اما نباید اصلا به کودکی که تب داره آسپیرین داد چون که باعث یه حالتی به نام «سندروم ری » در کودکان می شه که در بعضی موارد موجب مرگ کودک می شه.

فرق ژلوفن و ایبوپروفن

در ژلوفن ماده موثره به دلیل اینکه مایعه سریعتر از راه دستگاه گوارش جذب می شه، پس تاثیر اون سریعتر از ایبوپروفنه و مشکلات گوارشی کمتری داره ، ضد درد و ضد التهاب است و کلا هیچ فرقی از نظر ساختاری باهم ندارن از ایبوپروفن در درمان التهاب مفصلی مانند روماتیسم مفصلی، نقرس، تب، دردهای قاعدگی، سردرد، کمردرد، درد دندون، کرامپای عضلانی، درد به وجود اومده به وسیله کشیدگی رباط ها و پیچ خوردن مفاصل و آسیبای کوچیک استفاده می شه. . این ۲ نوع مسکن جز داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی هستن .

مشکلات متوکاربامول ، مسکن درد عضلانی

بعضی افراد واسه برطرف کردن دردهای عضلانی، مبادرت به خوردن قرص «متوکاربامول» می کنن که این کار می تونه مانع از پیگیری دلیل درد شه. ضمن اینکه خوردن این قرص با آسیب گوارشی همراه س.این قرص شل کننده عضلات است و تا حدودی درد رو برطرف می کنه. خوردن این قرص در شرایطی که درد به وجود اومده به وسیله گرفتگی عروق پاست، می تونه باعث لخته شدن خون در ورید عمقی پا و سکته مغزی شه.

«نوافن،مگافن،رهافن،آسیفن و…» که همه دارای ترکیب مشابه بوده و شامل استامینوفن،ایبوپوفن و کافئین هستن رو در اولویت انتخابای خود واسه دندون درد بذارین. دو ماده اول، استامینوفن و کافئین تاثیر ضددردی خود رو روی سردرد و دندون درد دارن اما پروفن به دلیل خاصیت ضد التهابی که داره واسه دردهای عضلانی- مفصلی استفاده می شه.

استامینوفن خارجی

جالبه بدونین «پانادول» ، همون استامینوفن خارجیه. فقط اسمش تغییر کرده.

«ناپروکسن» هم یه دارو ضددرد و التهابه. به خاطر همین مصرف اون در دردهای عضلانی-مفصلی پیشنهاد می شه.قرص ۵۰۰ میلی گرمی این دارو از این جهت که در داخل روده باز می شه مشکلات کمتری واسه معده داره.می تونیم بگیم این دارو نسبت به «ایندومتاسین» و «پیروکسیکام» مشکلات کمتری داره.

منبع

سلامت نیوز

.

منبع :