انواع قرص سرماخوردگی بزرگسالان و نکات مصرف | اطلاعات دارویی

واسه درمان سرماخوردگی در بزرگسالان میشه از شکلای جور واجور قرص سرماخوردگی مثل آدولت کلد و کلداستاپ استفاده کرد. این داروها هر ۶ ساعت یه بار مصرف می شه. از مشکلات قرص های سرماخوردگی میشه به گیجی و خواب آلودگی اشاره کرد.

شاید کمتر کسی رو بشه یافت که سرماخوردگی رو تجربه نکرده باشه. این آسیب مخصوصا به هنگام تغییر فصول خود رو نشون میده و می تونه بسیار طولانی شده و کلافه کننده باشه. با اینکه درمان خودسرانه سرماخوردگی اصلا پیشنهاد نمی شه اما بعضی آدما به دنبال کاهش این درد راهی داروخونه شده و به مصرف بعضی از قرصا روی می یارن. در ادامه به معرفی بعضی از شکلای جور واجور قرص سرماخوردگی که در این مواقع می تونن واسه رفع علایم اون کمک کننده باشن می پردازیم.
 

شکلای جور واجور قرص سرماخوردگی بزرگسالان و نکات مصرف

معرفی بعضی از شکلای جور واجور قرص سرماخوردگی

۱. قرص آدولت کلد (adult cold)

قرص آدولت کلد (adult cold) از ترکیب فنیل افرین، کلرفنیرامین و استامینوفن ساخته شده. این دارو بیشتر در درمان علائم سرماخوردگی (به خصوص سرماخوردگیای ویروسی بزرگسالان) مانند آبریزش بینی، سرفه، گلودرد و تب استفاده می شه. این دارو رو میشه جزء داروهای مسکن، ضدالتهاب و ضدتب به حساب آورد که در درمان علایم سرماخوردگی و آنفلوآنزا، سینوزیت و آلرژی استفاده می شه.

نکته: بیماران گرفتار به پرفشاری خون و مریضیای قلبی به خاص مریضی های عروق قلب و مشکل قلبی و کسائی که دچار تنگی نفس شدن، باید با مشورت دکتر و با احتیاط از قرص سرماخوردگی بزرگسالان استفاده کنن چون این قرص دارای منقبض کننده های عروقیه و با تنگ کردن عروق موجب شدید شدن مریضیای قلبی می شه.

اندازه مصرف این دارو در بزرگسالان دو قرص هر ۴ تا ۶ ساعته. در کودکان هم یه قرص هر ۴ ساعت استفاده می شه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که داروهای ضدافسردگی و کاهنده فشار خون با این دارو تداخل داره پس هنگام به کار گیری آدولت کلد، دکتر رو از بقیه داروهای مصرفی خود باخبر کنین.

مشکلات: مشکلات قرص آدولت کلد شامل خواب آلودگی، تحریک پذیری، سرگیجه، سردرد، افزایش اشتها، بی قراری، تاکیکاردی (تند شدن عجیب ضربان قلب ) و افزایش فشار خون هستش.


۲. قرص کلداستاپ (coldstop)

 

قرص کلداستاپ شامل ۵۰۰ میلی گرم استامینوفن، ۳۰ میلی گرم پسودوافدرین و ۲۵ میلی گرم دیفن هیدرامینه که به ترتیب اثرات مسکن، ضد آبریزش بینی و ضدحساسیت دارن و مهم ترین مشکلات سرماخوردگی رو درمان می کنن.

نکته: در صورت دچار شدن به مریضیایی مثل اعتیاد به الکل، مریضیای قلبی – عروقی، دیابت، گاستریت (التهاب معده) و یا زخم معده، پرفشاری خون، پرکاری تیروئید و بزرگی پروستات قبل از مصرف این دارو با دکتر مشورت کنین.

اندازه مصرف این دارو در بزرگسالان هر ۶ ساعت دو قرص هستش. مصرف این دارو در کودکان، زنان باردار و شیرده پیشنهاد نمی شه. هم اینکه این دارو در افراد دارای فشارخون بالا و بیماران قلبی نباید خودسرانه مصرف شه، چراکه فشار خون فرد رو می تونه بالا ببره.

مشکلات: مشکلات قرص کلداستاپ شامل گیجی، خواب آلودگی، خشکی دهن و بی خوابی هستش.


۳. قرص کلداکس (Coldax)

قرص کلداکس از داروهای ترکیبیه که بطور موقت واسه آرامش علایم ایجاد شده به وسیله سرماخوردگیای معمولی، تب، حساسیتا و دیگه مشکلات تنفسی (مثل سینوس و برونشیت) استفاده میشن. این دارو در آرامش چشمون اشک آلود، خارش چشم، بینی و گلو، آبریزش بینی و عطسه موثر هستش. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که از قرص کلداکس واسه درمان علایم سرماخوردگی در کودکان کمتر از شش سال استفاده نکنین مگه اینکه دکتر اونو تجویز کرده باشه. اگه ناراحتی معده دارین باید از این دارو همراه با غذا استفاده کنین.

توجه: قبل از مصرف این دارو در موارد مشکلات تنفسی، دیابت، کوری کم کم، مشکلات قلبی، فشار خون بالا، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، حملات قلبی، ناراحتی معده و شکم، تیروئید بیش فعال، مشکل در ادرار شک نداشته باشین با دکتر خود مشورت کنین.

مشکلات: مشکلات قرص کلداکس شامل خواب آلودگی، خشکی دهن، گلو، بینی، یبوست یا مشکل در خواب هستش.

درمان سرماخوردگی با به کار گیری گیاهان دارویی

طب سنتی مریضی سرماخوردگی رو سردسته و رئیس همه مریضیا می دونه. واسه درمان سرماخوردگی راهکارهای زیادی در طب سنتی هست. مصرف بعضی از خوراکیای قابل دسترس مثل پیاز، نعنا و شلغم می تونه تا حد زیادی به سرعت بهبودی این مریضی کمک کنه. علاوه بر این خوردن میوه ها مخصوصا میوه هایی که پر از ویتامین C هستن (پرتقال و لیمو) در درمان سرماخوردگی بسیار موثره. در لینکای زیر با روشای خونگی درمان گلودرد و هم اینکه راهکارهای خونگی و آسون واسه درمان سرماخوردگی آشنا میشین.


بیشتر بدونین:

درمان خونگی گلو درد (درمان گلو درد با داروهای گیاهی)

درمان خونگی سرماخوردگی با داروهای گیاهی


با امید به اینکه از این مطلب استفاده کافی رو برده باشین. خواهشمندیم درصورتیکه تجربه مصرف هرکدوم این داروها رو داشته و دیدگاهی در این باره دارین با بقیه خوانندگان مجله "ستاره" در قسمت نظرات به اشتراک بذارین.
گروه سلامت ستاره

.

منبع : setare.com