انواع عینک های آفتابی | بیماری

کارخانه های سازنده عینک واسه حفاظت چشم در مقابل اثرات مضر آفتاب، طرحای جدیدی رو ارائه کردن. این سازندگان قول حفاظت از چشم در مقابل اشعه ماورای بنفش یا دیگه شکلای جور واجور تشعشات طبیعی رو میدن.

پیشنهاد می شه همیشه عینکی رو بخرین که این خاصیت رو داشته باشه. حضور دراز مدت در مقابل اشعه ماورای بنفش یا (UV) و آفتاب، با بعضی بیماریای چشمی رابطه دارن.

چه عدسیای پلاستیکی و چه عدسیای شیشه ای تا حدی اشعه ماورای بنفش رو جذب می کنن، ولی جذب UV به وسیله این عدسیا رو میشه با اضافه کردن مواد شیمیایی به ماده اصلی لنز و یا پوش,ندن لنز با ماده ای مخصوص پیشرفت داد.

همیشه عینکی رو بخرین که ۹۹ تا ۱۰۰ درصد اشعه UV رو جذب کنه. بعضی کارخانه های سازنده عینک برچسبایی رو روی محصول خود نصب می کنن با این مضمون که: "جذب UV تا بیشتر از ۴۰۰ نانومتر صورت میگیره"، که اینم به معنی همون جذب ۱۰۰ درصد اشعه UVه.

عینکایی که درصد اشعه مادون قرمز رو جذب می کنن

طول موجای مادون قرمز بخش غیرقابل رویت نور بوده (طول موج اونا بلندتر از طول موج نور دیده میشه) و دلیل تولید گرما می شن.

بخش مادون قرمز نور خورشید ناچیز بوده و چشم هم این طول موج رو خوب تحمل می کنه. بعضی کارخانه های سازنده عینکای آفتابی ادعای حفاظت از چشم در مقابل اشعه مادون قرمز رو دارن و حال اون که تحقیقات موجود رابطه محکمی رو بین بیماریای چشمی و اشعه مادون قرمز نشون نداده ان.

عینکای بلوک کننده نور آبی (Blue – blocking)

اینکه نور آبی واسه چشم مضر باشه، هنوز مورد بحثه. عدسیایی که جلوی عبور نور آبی رو می گیرن، ته رنگ کهربایی داشته و دلیل می شن محیط دور و بر به رنگ زرد یا نارنجی دیده شه.

لنزهای رنگی دلیل می شن که اشیای دور، مخصوصا در شرایطی مثل برف یا غبار روشن تر دیده شن. از این نظر عینکای کهربایی مزبور بیشتر به وسیله اسکی بازان، شکارچیان، قایقرانان و یا خلبانان استفاده می شه.

عینکای پلاریزه یا ضد درخشش

عدسیای پلاریزه خیرگی نور خورشید رو که از سطوحی صاف مثل سنگ فرش خیابونا و یا سطح آب درخشش پیدا میکنه، از بین می برن. از این نظر در مواردی مثل رانندگی یا ماهیگیری می تونن بسیار به درد بخور باشن.

"پلاریزاسیون" عدسیای مزبور هیچ تاثیری بر جذب اشعه UV نداره، ولی خیلی از عدسیای پلاریزه امروزی خاصیت جذب اشعه UV رو هم دارن.

بر چسب عینک مورد نظر خود رو از این نظر بررسی کنین که بیشترین خاصیت جذب UV رو داره؟

عینکای آیینه ای

پوشش آیینه ای در واقع لایه نازکی از مواد فلزی مختلفه که به روی سطح عدسیای معمولی کشیده شده.

با اینکه پوشش مزبور مقدار نور ورودی به چشم شما رو کم می کنه، اما توانایی حفاظت کامل از چشم شما در مقابل اشعه UV رو نداره.

عینکای فتوکرومیک

یه عینک فتوکرومیک به طور خودکار، در مقابل نور زیاد تیره شده و در نور کم روشن تر می شه. در بیشتر موارد، تیره شدن شیشه عینک، ظرف نیم دقیقه صورت میگیره و حال اون که روشن تر شدن اون حدود پنج دقیقه زمان میبره.

این عینکا از نظر رنگ هم به صورت یکنواخت و یا سایه روشن عرضه می شن. هرچند عینکای فتوکرومیک از نظر جذب UV می تونن عینکای خوبی باشن، ولی یه وقتی زمان میبره تا با شرایط جور واجور نوری (به طور ناخواسته) موافق شن.

عینکای سایه روشن (Gradient)

رنگ عدسیای سایه روشن از بالا به سمت پایین (تک سایه) و یا از بالا و پایین به سمت وسط (دو سایه) تغییر می کنه و در واقع سایه روشن می شه.

عدسیای سایه روشن تک سایه (تیره در بالا و روشن تر در پایین) می تونن خیرگی نور آسمون رو از بین برده و در عین حال امکان دید مناسبی رو از قسمت پایینی جفت و جور کنن. این عینکا واسه ورزش شیرجه هم مناسب هستن، چون جلوی دید شما از تخته شیرجه رو نمی گیرن. ولی عینکای مزبور واسه شرایط برفی و یا در ساحل دریا مناسب نیستن.

عدسیای سایه روشن دو سایه (تیره در بالا و پایین، روشن در وسط) ممکنه واسه ورزشایی مثل قایقرانی یا اسکی (که نور از سطح آب یا برف درخشش می کنه) مناسب تر باشن.

عینکای کمربندی (Wrapround)

عینکای کمربندی طوری طراحی شدن که مانع ورود نور از کنارهای قاب عینک و رسیدن اون به چشم می شن.

تحقیقات نشون داده که اندازه ورود اشعه UV به چشم از دور و بر قاب عینکای معمولی به اندازه ای زیاده که می تونه اثر به درد بخور عدسیای محافظ رو کم کنه.

از این نظر، عینکای آفتابی کمربندی که قاب بزرگی دارن و چشم رو از همه زاویه ها می پوشونن، مفیدترند.

عینکای تراش داده شده و صیقلی

بعضی عینکای غیرطبی به وسیله کارخانه های سازنده شون طوری تراش و صیقل داده می شن که کیفیت پایانی عدسی اونا تا حد مناسبی پیشرفت پیدا میکنه. البته عینکایی که از تراش و صیقل مناسبی بهره مند نیستن، به چشم شما آسیبی نمی زنن.

قبل از هر چیز مطمئن شید که عدسی عینک مورد نظر شما ساخت مناسبی داشته. جهت قضاوت در مورد کیفیت عینک غیرطبی خود، به یه چیز مستطیل شکل مثل موزاییک کف اتاق خود نگاه کنین. عینک رو در فاصله دلخواه نگاه داشته و یه چشم خود رو بپوشونین. عینک رو به آهستگی از یه سمت به سمت دیگه و بعد به بالا و پایین حرکت بدین. اگه خطوط در تموم موقعیتا مستقیم به نظر برسن، عدسی مناسبی رو انتخاب کردین. ولی اگه خطوط در هم برن، به خصوص اگه این خطوط در میدون مرکزی عدسی این جور به نظر برسن، باید عینک دیگری رو امتحان کنین.

عینکای ضد ضربه

تموم عینکای آفتابی باید معیارهای تعیین شده از طرف "اداره غذا و داروی آمریکا" FDA)) رو تضمین کنن. (در کشور ما هیچ کنترلی روی عرضه مثل این عینکا وجود نداره و به کار گیری اونا بیشتر جنبه تزیینی داره تا محافظتی).

هیچ عدسی (شیشه) عینکی ضد ضربه نیس، ولی احتمال شکستن عدسیای پلاستیکی (بعد از برخورد یه توپ یا سنگ)، نسبت به عدسیای شیشه ای کمتره.

جنس بیشتر عدسیای عینکای آفتابی غیرطبی، پلاستیکه. پلاستیک پلی کربنات که در خیلی از عینکای ورزشی استفاده میشن، هرچند سفته، ولی به آسونی خراش برمی داره. اگه قراره عدسی از این جنس بخرین، حتما عینکی رو انتخاب کنین که خاصیت ضد خش داشته باشه.

منبع : tebyan.net