انواع عکس دندان‌ | بیماری

عکس ورداری از دندون با اشعه ایکس، علاوه بر تشخیص پوسیدگی دندون می تونه در پیش بینی خطر حمله قلبی هم به کار رود. محققان می می گن با مشاهده عکسای رادیولوژی دندون میشه از سخت شدن سرخرگ خون رسان مغز (تصلب شرایین) که در بروز حمله قلبی و سکته نقش داره، خبردار شد. رسوب کلسیم در دیواره داخلی سرخرگایی که خون رو به مغز می رسونن، ممکنه نشونه ای از سکته نزدیک الوقوع باشه. این کاربردی جدید از عکسبرداری دندون است.

عکس تک دندون

علاوه بر این، با به کار گیری این عکس درمان ریشه دندون انجام می شه. در طول درمان ریشه دندون دست کم ۴ عدد از این نوع عکس از دندون شما گرفته می شه. عکس اولیه که وضعیت ریشه دندون رو نشون میده. عکس دوم که طول فایل و یا سوزن رو در کانال دندون شما نشون میده و دندانپزشک می تونه به طول ریشه دندون از روی این عکس پی ببره. عکس سوم نشون میده که مواد پُِرکننده ریشه، تموم طول ریشه رو پر کردن و در آخر عکس آخر کیفیت درمان ریشه دندون رو تایید می کنه.

دستگاهی که این عکس با اون جفت و جور می شه، در هر مطبی هست و در شکلای جور واجور پیشرفته اون، دوز اشعه ای که به شما می رسه، کمه. معمولا در شکلای جور واجور قدیمی تر این دستگاه، دکتر و پرستار هنگام تابش اشعه، پشت یه دیوار سُربی مخفی می شن، چون در طول روز باید از چندین مریض عکس بگیرن. ولی شما فقط درزمان درمان چند عکس می گیرین و دوز خیلی از اشعه رو دریافت نمی کنین. واسه بررسی کامل دهن، دست کم ۱۴ عدد از این نوع عکس لازمه.

عکس مخصوص کودکان

عکس مخصوص کودکان مانند نوع قبلیه، فرقش اینه که فیلم اندازه کوچیک تری داره تا در دهن کودک جا بگیره. اندازه اشعه لازم واسه عکس ورداری از دندونای کودکان، کمتر از نوع بزرگسالانه که دستگاه تولید اشعه X، این اندازه رو تنظیم می کنه.

عکس پانورامیک

این همون عکس بزرگیه که همه دندونای فک بالا و پایین در اون دیده می شن. واسه جفت و جور این نوع عکس شما باید معمولا به مطبای مخصوصی مراجعه کنین که دستگاه مخصوص جفت و جور این عکس رو داشته باشن.

این دستگاه معمولا دور سر شما می چرخه تا تصویر مناسبی از همه دندوناتون جفت و جور کنه.

دندانپزشکان به دلایل متفاوتی این عکس رو سفارش میدن. یکی از کاربرده های اون بررسی شکستگی فکا بر اثر ضربه به وجود اومده به وسیله تصادف و یا زمین خوردنه. با این عکس میشه هم اینکه وجود تومور و کیست رو در فکا بررسی کرد.

قبل از درمان ارتودنسی و یا جراحی دندون عقل هم لازمه که این عکس رو جفت و جور کنین.

 

عکس بایت وینگ

شما با جفت و جور این عکس، کمتر میونه خوبی دارین، ولی این عکس واسه نشون دادن پوسیدگیای بین دندانی، مناسبه.

معمولا واسه بررسی پوسیدگی بین دندونای عقبی، ۴ عدد از این عکسا کافیه.

اسم این عکس به معنی «بال پروانه» است، چون شما دندونای فک بالا و پایین رو در این عکس تقریبا به شکل بال پروانه می بینین.

در چکاپای هرساله از دندانپزشک بخواین این عکس رو هم حتما از دندوناتون جفت و جور کنه.

 

 

عکس سفالومتری

این عکس رو هم حتما باید در مراکزی مجهز به شکلای جور واجور دستگاه های رادیوگرافی جفت و جور کنین.

معمولا اگه نیاز به ارتودنسی داشته باشین، لازمه این عکس رو از دندون هاتون جفت و جور کنین.

این عکس واسه بررسی رشد فک و صورت و جمجمه بسیار عالیه، در عین حال راه رشد فک و صورت و الگوی صورت رو هم مشخص می کنه.

دکتر گلرخ ثریا

*

منبع : tebyan.net