انواع عفونت پستان + علل و روشهای درمان | تغذیه سالم

شکلای جور واجور عفونت پستون + علل و روشای درمان

امروزه  تعداد زنائی که در دوران شیردهی دچار عفونت پستون می شن کمتر شده

امروزه عفونتای پستون در زنان نسبت به گذشته گسترش کمتری پیدا کردن ولی هنوز و بازم یکی از مشکلات شایع پستانی حساب می شن. عفونتای پستون معمولا آسیب ای دردناک و آزاردهنده ان که اگه جلوی پیشرفت اونا گرفته نشه، مراحل درمانی رو سخت تر و طولانی تر می کنن. این عفونتا در سنین بین ۱۸ تا ۵۰ سالگی گسترش بیشتری دارن ولی حتی نوزادان هم بعضی وقتا به اون گرفتار می‎شن.

کلا، این عفونتا به ۲ دسته تقسیم بندی می شن؛ عفونت در دوران شیردهی (ماستیت یا تب شیر) و عفونت در بقیه دوره های زندگی.

عفونت پستون در دوران نوزادی

 دلیل: در بعضی از نوزادان، ممکنه در هفته اول یا دوم بعد از تولد، رشد جوونه پستون که داخل رحم تحت تاثیر هورمونای مادریه، ادامه یابد. این روند طبیعیه و خودبه خود قطع می شه و بافت پستون به حالت طبیعی برمیگرده اما بعضی وقتا بافت پستون حجیم و دچار التهاب، عفونت، درد و آبسه می شه.

 درمان: درمان عفونت پستون در نوزادان، تجویز آنتی بیوتیک مناسبه ولی در صورت ایجاد آبسه، تخلیه اون لازمه. در نوزادان آبسه باید با احتیاط تخلیه شه و استانداردهای جراحی به طور کامل رعایت شن، چون احتمال آسیب رسیدن به جوونه پستون هست و آسیب به جوونه پستون می تونه موجب مشکل رشد پستون در بزرگسالی شه.

عفونت پستانن در دوران شیردهی

 گسترش و بروز: امروزه با رعایت نکات بهداشتی، تعداد زنائی که در دوران شیردهی دچار ماستیت یا عفونت پستون می شن، کم شده. در واقع، اندازه بروز و گسترش این مریضی حالا خوبیش اینه رو به کاهشه. احتمال عفونت پستون در ۶ هفته اول بعد از زایمون و وقتی که مادر می خواد کودک رو از شیر بگیره، بیشتره. در ۶ هفته اول بعد از زایمون به دلیل اینکه مادر روش درست شیردهی و چگونگی رعایت بهداشت رو نمی دونه و هنگام از شیر گرفتن نوزاد هم به دلیل اینکه پستانا پرشیر هستن و احتمال تجمع شیر بیشتره و از طرفی کودک هم دندون درآورده و برخورد دندون با نوک پستون ممکنه باعث ایجاد خراش شه، احتمال عفونت پستون بالا میره.

 سیر مریضی: بیشتر زنائی که دچار عفونت پستون می شن، سابقه ای از زخم یا خراش از نوک پستون رو ذکر می کنن. خراش ایجادشده راه ورود میکروب به داخل پستون رو باز می کنه. شیر هم محیط بسیار مناسبی واسه رشد سریع میکروبه.

 پیشگیری: با رعایت بهداشت فردی میشه حتی در صورت بروز خراش محیط رو خالی از میکروب نگه داشت و جلوی بروز عفونت رو گرفت. رعایت بهداشت یعنی شستشوی پستانا قبل و بعد از شیردهی با آب ولرم، خشک نگه داشتن نوک و هاله پستون و تخلیه تکراری و جلوگیری از تجمع شیر. هم اینکه مادران هنگام شیردهی باید کل هاله رو داخل دهن نوزاد بذارن. در این وضعیت احتمال خراش روی نوک پستون بسیار کمتر می شه. وقتی مادر به طور تکراری دچار زخم نوک پستون می شه، باید دهن نوزاد بررسی شه. بعضی وقتا آفت داخل دهن نوزاد باعث ایجاد زخم نوک پستون می شه.

 علایم:گرمی پوست پستون همراه با درد، قرمزی و تورم و بعضی وقتا تب و لرز از علایم اصلی عفونت پستانه. اگه به موقع درمان انجام نشه، عفونت به آبسه تبدیل می شه. در آبسهای شدید معمولا توده قابل لمس مشاهده می شه و پوست قرمز، نازک و حساسه.بعضی وقتا هم روی پوست زخم می شه و از اون چرک بیرون میاد.

درمان: اگه مریض زود مراجعه کنه و عفونت در مراحل اولیه باشه، با دادن آنتی بیوتیک میشه ماستیت رو درمان کرد. آنتی بیوتیک رو حتما باید دکتر تجویز کنه. بعضی از آنتی بیوتیکا نباید در دوران شیردهی مصرف شن. البته درمان اصلی تخلیه تکراری پستون با پمپ ، شیردوش یا شیردهیه. در صورت تشکیل آبسه، سونوگرافی از پستون درخواست می شه و در صورت تایید علاوه بر تجویز آنتی بیوتیک، چاله شامل عفونت تخلیه می شه. براساس شرایط عمومی مریض، ممکنه بشه با بی حسی موضعی و با یه سوزن آبسه رو در چند مرحله تخلیه کرد. اگه پوست پستون زخمی، خیلی نازک و شرایط مریض زیاد باشه، آبسه باید با جراحی تخلیه شه.

 

بیشتر زنائی که دچار عفونت پستون می شن، سابقه ای از زخم یا خراش از نوک پستون رو ذکر می کنن

در طول درمان ماستیت یا آبسه، مادر

اصلا نباید شیردهی رو قطع کنه. خوردن شیر مادر و آنتی بیوتیکی که دکتر واسه درمان عفونت تجویز می کنه هیچ ضرری واسه کودک ندارن.

ماموگرافی: وقتی عفونت و آبسه مطرح می شه، همیشه باید به فکر بیماریای بدخیم پستون هم باشیم چون بعضی از بدخیمیا باعث بسته شدن راه و تجمع ترشحات، عفونت و آبسه می شن. پس همه زنان بالای ۳۵ سال که دچار عفونت پستون شدن، حتما باید بعد از تکمیل درمان عفونت، ماموگرافی شن. در مواقع تخلیه آبسه، نمونه ورداری از دیواره آبسه هم لازمه.

 موارد منع شیردهی: فقط در شرایط زیر، محدودیت شیردهی هست:

* اگه محل برش جراحی درست در جاییه که کودک هاله رو داخل دهن میذاره.

* اگه مادر درد زیادی داره و نمی تونه خوب شیر بده و شیر به جای تخلیه شدن، داخل پستون باقی می مونه.

اگه عفونت بسیار شدید و مادر بدحاله و باید در بیمارستان بستری شه.

اگه نوک پستون به دلیل وجود زخمای زیاد تخریب شده و فوق العاده دردناکه، عفونت به پوست رسیده و احتمال داره به کودک منتقل شه.

اگه شیر مادر در اثر جراحی یا به دنبال تخلیه آبسه آغشته به خون می شه و با خوردن شیر خون آلود به وسیله نوزاد، خون وارد دستگاه گوارش نوزاد و ظهور خون در مدفوع و نگرانی والدین می شه. در این مواقع باید شیردهی از پستون سالم ادامه یابد و پستون عفونت کرده با شیردوش تخلیه شه.

وقتی عفونت و آبسه مطرح می شه، همیشه باید به فکر بیماریای بدخیم پستون هم باشیم

عفونت پستانن در بقیه دوره های زندگی، غیر از دوران شیردهی

این نوع از عفونتا رو میشه به ۲ گروه کلی تقسیم کرد؛ عفونت قسمتای مرکزی پستون که مجاور هاله هستن و عفونت قسمتای محیطی پستون.

عفونتای مرکزی (مجاور هاله پستون): این عفونتا بیشتر در سنین ۴۵-۱۵ (متوسط سنی ۳۲ سال) بروز می کنن. تحقیقات نشون داده این نوع عفونت با مصرف سیگار رابطه نزدیکی داره. علائم مانند همون آبسه معمولیه که ممکنه با یا بدون وجود توده باشه. التهاب، عفونت و بعضی وقتا هم تغییراتی در نوک پستون دیده می شه. درمان تجویز آنتی بیوتیک و در صورت وجود آبسه، تخلیه اون هستش. بعضی وقتا ممکنه عفونت در پوست ارتباطی با مجرای شیری پیدا کنه که به اون فیستول مجرای شیری می گن. البته دلیل ایجاد فیستول می تونه در اثر تخلیه خودبخود آبسه، به وجود اومده به وسیله جراحی آبسه یا نمونه ورداری از توده های التهابی در این منطقه باشه.

عفونتای قسمت محیطی پستون: این عفونتا گسترش کمتری دارن و در سنین بالاتری دیده می شن. بیشتر مبتلایان دچار مریضی زمینه ای مانند دیابت و روماتیسم مفصلی هستن یا داروهای کورتونی استفاده می کنن. درمان هم مشابه درمان ماستیت و آبسه س.

عفونت پوست پستون

عفونت پوست پستون، نوع دیگری از عفونته که داره که در پوست پستون دیده می شه و ممکنه فقط در سطح پوست باشه یا در مواقع پیشرفته به آبسه تبدیل شه. عفونت پوست پستون، در زنائی که چاق هستن و پستانای بزرگی دارن، شایع تره و معمولا در نیمه تحتانی پستون دیده می شه. بعضی وقتا با کیستای سباسه (کیست چربی) همراهند.

درمان: درمان این مریضی هم مانند درمان ماستیت و آبسه س ولی واسه جلوگیری از این نوع عفونت، رعایت بهداشت لازمه. پوست باید خشک و با آب و صابون ملایم شسته شه. به کار گیری کرم و پودر پیشنهاد نمی شه.

عفونت قارچی و ویروسی پستون

این نوع از عفونت معمولا در مریضایی شایعه که سیستم ایمنی بدنشون در اثر مریضی یا به کار گیری دارو، ضعیف شده. درمان این افراد هم درمان مریضی زمینه ایه.

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :