تست سادیسم؛ ۹ سؤال واسه تشخیص میزان سادیستیک بودن یک نفر "

 

طبیعتِ زبون علمی به نحوی نیس که بتونه واسه تون تعیین کنه که دور و بریا تون افرادی خوب هستن یا شیطان صفت، اما علم راه خود رو واسه تشخیص فردی که از آزار دادن شما لذت می بره پیدا کرده. آزمون آزمایش سادیسم یا آزارگری (تست سادیسم) موضوعیه که در این نوشته به اون می پردازیم.

 

در تحقیقات و تحقیقایی درباره شخصیت آدم، زمینه مطالعاتی تقریبا تازه ای، توجه خود رو به تمایلای جامعه جنگ (misanthropic) متمرکز کرده. این ویژگی با تمایل فرد به آسیب رساندن به بقیه واسه کسب منفعت شخصی توضیح می شه. روانشناسان در این مورد «سه گانه ای سیاه» رو تشکیل شده از ویژگیای شخصیتی آسیب رسان معرفی کردن که عبارت ان از: غرور، جامعه ستیزی (یا ضعف همدلی) و ماکیاول گرایی (یا تمایل به فریب بقیه و دغل بازی).

فردی که هر یک از ویژگیای بالا رو داشته باشه، واسه دور و بریا منبعی از استرسه. در کل، این سه ویژگی، به شکل یه جور راه حل «دشمنی آمیز و خودخواهانه» در فرد مشاهده می شه. در این حالت فرد سعی داره با هزینه بقیه در زندگی پیشرفت کنه. تازگیا، بعضی تحقیقات پیشنهاد می کنن که ویژگی چهارمی به سه گانه قبلی اضافه بشه: سادیسم یا یعنی کسب لذت از مجبور درد و رنج به بقیه.

چرا سادیسم موضوع مهمیه؟

کلمه و معنی سادیسم گذشته ای طولانی داره. فردی که به سادیسم دچاره (سادیست) از آزار دادن بقیه لذت می بره. افراد دچار سادیسم رو، میشه چه در داستانا و چه در واقعیت، در بین ترسناک ترین و شیطان صفت ترین شروران پیدا کرد؛ مثلا، رمزی بولتن (Ramsay Bolton) از سریال بازی تاج وتخت مثالی از فرد دچار سادیسمه.

البته از زمان کاربرد عبارت سادیسم در مورد ی بالینی تقریبا مدت کوتاهی میگذره. یکی به خاطر این که خودِ تحقیقات شخصیت در کل، و به طورمشخص، بررسی ویژگیای «تاریک» موضوعی به نسبت تازه و در شروع راه. اما دلیل دیگر اینه که بیرون کشیدن ویژگیایی مثل سادیسم، و بقیه ویژگیای تاریک شخصیتی در بررسیای بالینی فرد کار دشواریه.

حتی در مقالاتی که از قرار گرفتن سادیسم در مجموعه بزرگ تر «چهارگانه ی تاریک» حمایت می کنن، اقرار شده که تمیزدادن اثرات این ویژگی از سه گانه موجود کار دشواریه. اما کارهای رو به رشدِ انجام شده در سالای گذشته نشون داده که سادیسم اتحاد مشخص و قدرتمندی با رفتارهای بی رحمانه ای مثل تمسخر و قلدری مَجازی (cyberbullying) داره.

آزمون آزمایش سادیسم

به خاطر طراحی یک آزمون دقیق واسه امتحان سادیسم، محققان فهرستی از سؤالاتی تهیه کردن که مستقیما ویژگیای هسته ای شخصیت سادیستیک رو در فرد تشخیص بده.

اولین نسخه این آزمون ۲۰ سؤال داشت. از آدما خواسته می شد بگن چقدر، در اندازه یک تا پنج، با هر یک از جملات فهرست (تقریبا غیرمنتظره) موافق یا مخالف هستن. در این آزمون نمره یک به معنی مخالف و پنج به معنی موافق تعیین شده بود.

 1. من بقیه رو مسخره کردم تا بدونن کنترل در دست کیست.
 2. بقیه کاری رو که از اونا بخوام انجام میدن، چون ازم می ترسن.
 3. وقتی به مردم می گم که چیکار کنن، اونا میدونن که باید اون کار رو بکننن.
 4. هیچوقت از ترساندن بقیه خسته نمیشم.
 5. اگه آسیب رساندن به دیگری به معنای در دست داشتن کنترل باشه این کار رو خواهم کرد.
 6. من دوستانم رو از راه ترساندن کنترل می کنم.
 7. وقتی کسی رو دست میندازم دیدن ناراحتی اونا خنده داره.
 8. بدجنسی کردن نسبت به بقیه می تونه هیجان انگیز باشه.
 9. زمانی که اذیت میشم، آزاردادن بقیه می تونه حالم رو بهتر کنه.
 10. من نزدیکانم رو آزار دادم تا لذت ببرم.
 11. من از تحقیر بقیه لذت می برم.
 12. من از دست انداختن افراد پیش دوستان شون لذت می برم.
 13. من به آزاردادن بقیه به قصد لذت بردن فکر می کنم.
 14. من به بقیه خیانت کردم چون از اون لذت بردم.
 15. من به آسیب رساندن به آدمایی که منو عصبانی می کنن فکر می کنم.
 16. واسه ناراحت کردن دیگری به اون دروغ می گم.
 17. من از بقیه دزدی کردم، بی اینکه به نتایج اون اهمیتی بدهم.
 18. اینکه کاری کنم تا بقیه از خودشون بدشون بیاد باعث می شه از خودم خوشم بیاد.
 19. من در تحقیر بقیه سرعت عمل دارم.
 20. من بی احساس پشیمانی بقیه رو شکنجه دادم.
این مطلب مشابه را هم بخوانید :   آرامش تهوع بارداری؛ ۱۵ نکته ای که در این باره باید بدونین 

نتایج به دست اومده از ۱۹۹ دانشجوی دوره لیسانس که در این آزمون شرکت کردن، احتمالاتی رو مطرح می کرد اما نتایج قطعیت نداشتن. محققان دریافتند که این آزمون در اندازه گیری سادیسم و ویژگیای شخصیتی سه گانه تاریک موفق عمل کرده و این احتمال رو مطرح می سازه که الگوهای به ویژه و قابل تفسیری در شخصیتای جامعه جنگ هست، اما این آزمون به اندازه کافی در تشخیص سادیسم، سوای از روان آزاری (psychopathy) و بقیه ویژگیای سه گانه تاریک موفق عمل نکرد.

پس محققان سؤالاتی رو که احتمال داشت هم پوشانی زیادی با بقیه ویژگیای سه گانه داشته باشن از آزمون حذف کردن. اونا با نسخه ۹ سؤالی جدید بار دیگر آزمون رو انجام دادن:

 1. من بقیه رو مسخره کردم تا بدونن کنترل در دست کیست.
 2. هیچوقت از ترساندن بقیه خسته نمیشم.
 3. اگه آسیب رساندن به دیگری به معنای در دست داشتن کنترل باشه این کار رو خواهم کرد.
 4. وقتی کسی رو دست میندازم دیدن ناراحتی اونا خنده داره.
 5. بدجنسی کردن نسبت به بقیه می تونه هیجان انگیز باشه.
 6. من از دست انداختن افراد پیش دوستان شون لذت می برم.
 7. مشاهده ی ورود افراد به نزاع منو به هیجان میاره.
 8. من به آسیب رساندن به آدمایی که منو عصبانی می کنن فکر می کنم.
 9. من عامدانه به هیچکی آسیب نمی زنم، حتی اگه از اونا خوشم نیاد.

این مرتبه، زمانی که ۲۰۲ دانشجو به سؤالات جواب دادن، نتایج مطمئن تری به دست اومد. همونجوریکه انتظار می رفت، نتایج هنوز با ویژگیای سه گانه تاریک، مثل روان آزاری، هم بستگی داشت، اما این آزمون در تمایزبخشی به سادیسم به عنوان یک طبقه بندی جداگونه کارکرد بهتری نشون می داد.

در هر کدوم از نسخه های آزمون سادیسم مردها به نسبت زنان نمرات خیلی بالاتری در ویژگیای منفی داشتن. نتایج این مطالعه در مجله شخصیت و فرقای فردی (Personality and Individual Differences) به چاپ رسیده.

محققان یادآور می شن که باید تحقیق بیشتری روی آزمایش شخصیت سادیستیک انجام شه. مثلا انجام آزمون روی جمعیت غیردانشجو که شرکت اونا در آزمون مربوط به دریافت امتیازات در محل تحصیل شون نباشه، چون اینجور نمونه ای واسه انجام تحقیق تنوع لازم رو نداره و نمیتونه معرف جامعه باشه. اما محققان فکر می کنن این آزمون نقش مؤثری در فهم سادیسم به عنوان مفهومی بالینی اجرا می کنن.دیدگاهتان را بنویسید