ترموستات پولی چیه و چیجوری سرنوشت پولی شما رو تعیین می کنه؟ 

 

همه ما باورهای ناخودآگاهی در مورد پول، کار، روش به دست آوردن پول، ثروت و ثروتمندان داریم که نقش مؤثری در شرایط پولی ما دارن. بعضیا فکر می کنن که پول خوبه و باعث پیشرفت می شه، بعضیا هم میگن که از پایه پول چیز کثیفیه. با ما باشین تا با اثر نگاه ما نسبت به این وسیله دادوستد بیشتر آشنا شید.

 

بعضی باورها و تکیه کلامای عادی درباره پول عبارتند از:

 • پول چرک کف دسته؛
 • پول که علف خرس نیس؛
 • پول که از آسمون نمی باره؛
 • وسعم نمی رسه؛
 • پول مهم نیس؛
 • من به پول اهمیتی نمیدم؛
 • پولش رو ندارم؛
 • پول منشأ همه فسادهاست؛
 • پول همه چیز نیس؛
 • پول باعث انحراف آدما میشه؛
 • پول باعث میشه آدما عوض بشن؛
 • پول زیاد دردسر زیادی داره؛
 • فقط پول پول میاره؛
 • پول مهم نیس؛
 • پول مسئولیت میاره؛
 • پول خوشبختی نمیاره؛
 • پولدارها خسیسن؛
 • ثروتمندان بی رحمن؛
 • همه زندگی ثروتمندان تو پول خلاصه میشه؛
 • ثروتمندان کلاهبردارن؛
 • ثروتمندان سطحی هستن؛
 • ثروتمندان پول پرستند؛
 • و …

ما از کودکی این جملات رو بارها از والدین و دور و بریا مون شنیده ایم. ذهن یک کودک مثل یک اسفنج چیزی که رو که می شنوه و می بینه، جذب می کنه و به مرور این اطلاعاتِ دریافت شده، به باورهای ناخودآگاه فرد در بزرگ سالی تبدیل می شن. به همین دلیله که افراد علاوه بر خصوصیات ژنتیکی، باورهای والدین خود رو هم به ارث می برن و بیشتر افراد تا آخر عمر با این باورهای ناخودآگاه زندگی می کنن. در این صورت زندگی اونا خیلی فرقی با والدین شون نداره چون این باورهای ماست که زندگی مون رو می سازه.

سناریوی پولی

تموم باورهای شما در مورد پول، کار، ثروت، ثروتمندان و تموم عقاید مربوط به مسائل پولی رو سناریوی پولی می گیم. این داستان بی مشارکت شما و حتی بی اجازه شما در عمیق ترین بخش وجود شما یعنی در ضمیر ناخودآگاه تون لونه کرده. ثبت این سناریو از اولین سالای کودکی با اطلاعاتی که از والدین، دور و بریا و محیط وارد ذهن شما شده، شروع شده. حالا شما به طور ناخودآگاه در حال اجرای این سناریو هستین. اگه این سناریو واسه وضعیت پولی فقیرانه یا متوسط نوشته شده باشه، غیرممکنه که بتونین ثروت سرشاری به دست بیارین. حتی اگه تصادفا ثروت بادآورده ی هنگفتی به دست بیارین، در اولین فرصت اونو از دست میدید. سرگذشت برندگان قرعه کشیا این موضوع رو ثابت کرده. نزدیک به اتفاق اونا پس از یه مدت به وضعیت پولی سابق خود برگشته ان. این مسئله دلایل روان شناختی زیادی داره.

ترموستات پولی

سناریوی پولی شما تعیین می کنه که چه مقدار پول به دست بیارین و در چه سطح پولی ای زندگی کنین. شما با سطح پولی خود احساس راحتی می کنین. سناریوی پولی شما مثل یک ترموستات نسبت به تغییرات سطح پولی شما واکنش نشون می ده. با افت سطح پولی، ترموستات پولی واکنش نشون می ده، باعث ناراحتی شما می شه و به تقلا می افتین که به سطح پولی ای که واسه اون تنظیم شدین، برگردین. اگه ترموستات پولی فقط به افت سطح پولی واکنش نشون می داد خوب بود، اما به افزایش سطح پولی هم واکنش نشون می ده. با بهتر شدن وضع پولی شما نسبت به سطح پولی برنامه ریزی شده، ترموستات پولی به کار میفته، دوباره در شما احساس ناراحتی ایجاد می کنه و شما واسه آزادی از این ناراحتی در اسرع وقت از دست اون پول اضافی خلاص میشید. کاری که بیشتر میلیونرهای یک شبه یا برندگان قرعه کشیا می کنن.

روانکاوی پولی

ناهنجاریای روانی خیلی به وسیله روان شناسان و روانکاوان شناسایی شده. ممکنه یه جور ناهنجاری روانی مربوط به پول و مسائل پولی هم وجود داشته باشه که مانع کسب ثروت شه؟ به نظر می رسه که اینجور مشکلی هست گرچه که ممکنه هنوز در فهرست ناهنجاریای روانی کتابای درسی روان شناسی موجود نباشه. واسه بازنویسی سناریوی پولی و تنظیم ترموستات پولی در وضعیت ثروت و استقلال پولی، لازمه به روانکاوی پولی خود بدین. پس شروع کنین و به این سؤالا جواب بدین:

 • درباره پول و ثروت چه احساسی دارین؟
 • پول رو عامل فساد، ظلم و بهره کشی میدونید؟
 • وقتی کلمات پول و ثروت رو می شنوین چه احساسی به شما دست می ده؟
 • بر این باورید که پول همه چیزه؟
 • پول رو ابزاری شیطانی میدونید؟
 • نسبت به ثروتمندان احساسی منفی مثل نفرت دارین؟
 • واسه فقر اهمیت و قداستی قائل هستین؟
 • تو ذهن شما فقرا آدمای خوب و ثروتمندان آدمای بدی هستن؟

جواباتون به این سؤالات، نمایانگر باورهای شما در مورد پول و ثروته. خیلی از ما باورهای خیلی منفی و محدودکننده رو در مورد پول به ارث بردیم و لازمه که خودمون رو در این مورد روانکاوی کنیم.

مشکلات نامرئیِ ثروتمند شدن

این مشکلات به شکل بعضی باورهای منفی و محدودکننده تو ذهن ما جای گرفتن. این باورها اون اونقدر تو ذهن ناخودآگاه ما اثبات شدن که تموم سعیای آگاهانه ی ما رو واسه رسیدن به پول و ثروت زیاد خنثی می کنن. باورها و افکار، قدرت زیادی دارن. افکار ما احساسات مون رو میسازن، احساسات رفتار ما رو رقم میزنن و رفتارهایمان نتایج رو به وجود میارن. این سازوکار ایجاد هر چیزی در زندگی ماست. هر فرآیند خلاقانه ای از افکار و باورها شروع می شه. نتایجی که در زندگی به دست آورده ایم، نمایانگر افکار و باورهای غالب تو ذهن ماست. پس واسه تغییر نتایج باید باورهایی رو که دلیل اون نتایج بودن تغییر بدیم. بعضی باورها به پول و ثروت پر منتهی می شن و بعضی دیگر به بی پولی و فقر.

«فقر نصیب کسی می شه که ذهنش واسه اون آماده شده. به همین صورت ثروت هم نصیب کسائی می شه که واسه جذب اون آمادگی داشته باشن. با این حال در هر دو مورد قوانین مشابهی حاکم هستن. تصور فقر بی استفاده ی آگاهانه از عادات مناسب رشد می کنه. تصور ثروت باید در افراد ایجاد شه مگه اینکه کسی با این تصور متولد شده باشه.»

– ناپلئون هیل

 

 

پول واسه شما چه معنایی داره؟

پول چیزی نیس جز ابزاری واسه تبادل کالا و خدمات. ما به وسایل و امکانات زیادی واسه زندگی کردن نیاز داریم. خوراک، پوشاک و خونه مناسب، از لازم ترین نیازای ما هستن. علاوه بر اینا ما به تفریح، بازی، مسافرت و امکانات تحصیل، هنر، فرهنگ، یادگیری و … نیاز داریم. این حقیقتی راحته! که بنیان تبادل کالا و خدمات در زندگی امروزی بر پول استواره و پس واسه استفاده از این امکانات، به پول نیاز داریم. پول فقط وسیله و وسیله ای واسه این تبادله، اما تو ذهن ما پول با باورهای اخلاقی خیلی گره خورده س. همیشه فقرا و درویش مسلکان از پول بد گفتن و تموم انحرافات اخلاقی مثل حرص، طمع، ظلم و بهره کشی و ماده پرستی رو به خود پول نسبت دادن و اینجوری بی پولی خود رو توجیه کردن. فقر هیچی قابل تحسینی نداره. فقر نه تنها زندگی ما رو با مشکلات و تنگناها جمع می کنه، بلکه رشد انسانی و الهی ما رو هم با مانع روبرو می کنه. همونجوریکه در درسای دینی هم داریم «وقتی که فقر از در وارد شه دین از پنجره بیرون میره.» البته این دلیل نمی شه که فقرا آدمای بدی باشن. خوبی و بدی هیچ ربطی به میزان پول و ثروت شما نداره. پول زیاد به خاطر قدرتی که میاره فقط ذات شما رو رو می کنه. اگه ذاتا آدم خوبی باشین، پول به شما قدرت انجام کارهای خوب بیشتری رو می ده و برعکس. اما چرا باید در دنیایی که پر از نعمت و برکته، فقیر باشیم؟

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   تست سادیسم؛ ۹ سؤال واسه تشخیص میزان سادیستیک بودن یک نفر "

در جایی خوندم که «فقرا رو دوست بدار و از فقر بیزار باش» و «بهترین کاری که واسه فقرا می تونین بکنین اینه که یکی از اونا نباشید.» بعضی فکر می کنن که «پول خوشبختی نمی آورد» این باور ممکنه مسکنی واسه درد بی پولی اونا باشه، اما هیچوقت بقال سر کوچه تون اونو در برابر اقلامی که نیاز دارین از شما قبول نمی کنه. بقال از شما پول می خواد برخلاف اینکه خوشبختی بیاره یا نه. از طرف دیگر درسته که خوشبختی رو نمی شه با پول خرید ولی پول واسه شما آسایشی میاره که دیگر مجبور نباشید به اون فکر کنین. بعضی هم قیاسای غلطی انجام میدن، مثلا میگن «عشق مهم تر از پوله.» نویسنده ی کتاب «اسرار ذهن ثروتمند» جواب جالبی واسه این حرف داره:

«پول در موردایی که کاربرد داره، بی آخر مهمه و در موردایی که کاربرد نداره، اهمیت هم نداره و با اینکه عشق هم می تونه در دنیا کاربرد داشته باشه، ولی مطمئنا واسه ساختن بیمارستان، خونه و مدرسه نمیشه عشق پرداخت کرد! نمی شه با اون شکم کسی رو سیر کرد.»

– تی هارو اکر

 

 

بازنویسی سناریوی پولی با باورهای ثروتمندانه

واسه تغییر وضعیت پولی لازمه که پس از تشخیص افکار و باورهای منفی و محدودکننده، سناریوی پولی خود رو با باورهای مثبت و ثروتمندانه بازنویسی کنیم. اگه خواهان به دست آوردن ثروت هستین، باور داشتن به این مسئله که عنان زندگی و به ویژه فرمون وضعیت پولی زندگی در دستان خود شما قرار داره، خیلی مهمه. به این مسئله دقت کردین که معمولا این آدمای فقیر هستن که بخت خود رو در قرعه کشیا می آزمایند؟ اونا به این باور دارن که پول از راه افتادن قرعه به نام شون به اونا می رسه. ثروتمندان در دنیای برکت، زیادی و نعمت زندگی می کنن، اما فقیران در دنیای محدود کردنا به سر می برن. افراد فقیر و متوسط از جنس کمبود هستن. اونا فکر می کنن که از بین شغل خوب یا رابطه خوب با خونواده، از بین ثروت و معنویت و از بین اشتغال به کار و تفریح حتما باید یکی رو انتخاب کنن. ثروتمندان میدونن با کمی خلاقیت، می شه تقریبا راهی واسه داشتن هر دوی اونا پیدا کرد. ثروتمندان فکر می کنن شما، هم می تونین کیک داشته باشین و هم از خوردن اون لذت ببرین. افراد متوسط و فقیر فکر می کنن یک کیک خیلی زیاده، پس من فقط یک برش از اونو می خوام.

روش اداره کردن پول از مبلغ پول مهم تره. تا نشون ندین چیزی که رو که دارین می تونین حفظ کنین، پول بیشتری به دست نخواهید آورد. یا شما پول رو به کنترل خود در میارید، یا پول شما رو به کنترل خود در میاره. حال با باخبر شدن از باورهای پولیِ محدودکننده ی خود، باورهای مثبت و ثروتمندانه رو انتخاب کنین. مشخص کنین چقدر می خواید؟ چه مقدار درآمد و چه میزان سرمایه خالص واسه شما کافیه؟ با در نظر گرفتن مخارج و سبک زندگی خود، مقدار پول و دارایی ای رو که واسه شما استقلال پولی حساب می شه، مشخص کنین. عدد به دست اومده هدف پولی شماس. حال به خود زمان بدین و مشخص کنین که تا چند سال آینده قراره به این هدف برسین. تموم اینا رو در جایی بنویسین. بازنویسی سناریوی پولی واسه کسب ثروت و استقلال پولی قدم مهمیه اما کافی نیس.

روی خودتون سرمایه گذاری کنین

اگه شما همیشه در حال یادگیری نباشید، عقب خواهید موند. موفقیت یک مهارت یادگرفتنیه. می تونین موفق شدن در هر موردی رو یاد بگیرین. مهم نیس که حالا در چه مرحله ای هستین. هر استادی زمانی ناشی بوده. سریع ترین راه واسه ثروتمند شدن و ثروتمند ماندن، کار کردن روی پیشرفت دادن خودتونه. دنیای بیرون شما دقیقا انعکاسی از دنیای درون شماس. شما ریشه هستین و نتایج شما میوه ها هستن. آدمای ثروتمند جهت موفقیت رو این اینجور میدونن: باش، بکنه، داشته باش. آدمای متوسط و فقیر جهت موفقیت رو این اینجور میدونن: داشته باش، بکنه، باش. آدمای فقیر و قشر متوسط، فکر می کنن که اگه من پول هنگفتی داشته باشم، میتونم چیزی که رو که می خوام انجام بدهم و آدم موفقی بشم. آدمای ثروتمند فکر می کنن: اگه من یک فرد موفقی بشم میتونم چیزی که رو که نیاز دارم انجام بدهم و چیزی که رو که می خوام مثل پول، داشته باشم. ثروتمندان واقعی میدونن که هدف از ایجاد ثروت از پایه داشتن پول هنگفت نیس، بلکه پول تنها وسیله ایه که به اونا کمک می کنه رشد کنن و به بهترین فردی که می تونن باشن، تبدیل شن. واسه اینکه به بهترین وجه به شما دستمزد پرداخت شه، شما باید بهترین باشین.

«پول درآوردن یعنی برآورده کردن خواستها و نیازای مردم. هر چیزی که خریده، فروخته یا معامله شه، خواسته ی یک نفر رو برآورده می کنه. یافتن راه های خدمت رسانی بهتر به مشتریان، شرکای تجاری، همکاران، دوستان، خونواده و بقیه، شما رو به ثروتی که آرزو دارین جهت میده.»

– باب پراکتور

 

 

حالا باید راهی واسه کسب درآمد پیدا کنین. چه خدمتی ارائه میدید؟ چه محصولی تولید می کنین؟ چه مهارت ها و استعدادهایی دارین؟ چیکار یا فعالیتی رو با شور و شوق انجام میدید؟ یکی از مهم ترین رازهای کسب ثروت پر، انجام کاریه که اونو دوست داریم. وقتی کاری رو انجام میدید که به اون عشق می ورزید و پایبند به کسب درآمد از اون راه میشید، دیگر فقط کار نمی کنین. دیگر صبحا به زور از خواب بیدار نخواهید شد بلکه به سبکی یک پر بیدار میشید. از کشف رمز و راز یک روز جدید، به هیجان خواهید اومد. جریان انرژی خلاق و سرور داخلی در تموم طول روز با شما هستش.

«اقدام» پیوند بین درون و بیرون

میلیونا نفر از مردم در مورد ثروتمند شدن، فقط «فکر» می کنن و هزاران نفر ثروتمند شدن رو تجسم، تصور یا مراقبه کرده و عبارات تأکیدی ثروتمندانه رو تکرار می کنن. تجسما، تصورها، عبارات تأکیدی، دعاها و مدیتیشنا وسایل جالبی هستن اما هیچ کدوم از اونا به تنهایی پول واقعی رو به دنیای حقیقی شما نخوان آورد. در دنیای واقعی باید دست به اقدام بزنیم.

همونجوریکه گفتیم فرآیند تجلی هر خواسته از افکار شروع و تبدیل به احساسات می شه. احساسات باعث اعمال و اعمال هم باعث ایجاد نتایج می شن. افکار و احساسات بخشی از دنیای داخلی هستن و اعمال و نتایج بخشی از دنیای بیرونی. اقدام و عمل پلیه بین دنیای داخلی و دنیای بیرونی. پس برخلاف وجود ترسا و تردیدها، باید شهامت به خرج بدیم و بی معطلی دست به عمل بزنیم. همونجوریکه گوته گفته:

«انجام چیزی که رو که میتونی یا فکر می کنی میتونی، شروع کن. در شهامت، نبوغ، قدرت و معجزه پنهون.»

– گوته

 

 


دیدگاهتان را بنویسید