ترفندهایی که شما رو باهوش تر از چیزی که هستین نشون می ده 

 

۱. مطالب تون رو با نمودار ارائه بدین

طبق پژوهشی که در دانشگاه کرُنِل انجام شد، مردم معمولا به منابعی که دارای نمودار باشن، بیشتر اعتماد می کنن. در یک تحقیق، از شرکت کنندگان خواسته شد دو متن رو که درباره تأثیرگذاری یک داروی سرماخوردگی جدید بودن، بخونن. یکی از متون دارای نمودار و دیگری بی نمودار بود. نتایج نشون داد ۹۶ درصد افرادی که متن دارای نمودار رو خونده بودن، به تأثیرگذاری دارو باور پیدا کردن. این در حالیه که رقم باورپذیری اثر دارو در بین افرادی که متن بی نمودار رو خونده بودن، فقط ۶۷ درصد گزارش شد. پس بار دیگری که اقدام به نوشتن مطلبی می کنین، از جادوی نمودار غافل نشید. احتیاجی نیس نمودارهای پیچیده تهیه کنین، همین که نمودارتان دقیق و قابل فهم باشه کافیه.

۲. از کلمات قلمبه سلمبه استفاده نکنین

هیچ وقت واسه اینکه نشون بدین باهوش هستین، از کلمات قلمبه سلمبه استفاده نکنین. یادتون باشه کسی که واقعا باهوش باشه، احتیاجی به خودنمایی نداره. در علاوه بر، اگه همیشه از کلمات ثقیل و سخت استفاده کنین، ممکنه دچار اشتباه شید و بعضی کلمات رو نابه جا به کار ببرین. این جور اشتباهات کلامی باعث می شن بقیه به هوش تون شک کنن. پس اگه می خواید باهوش تر به نظر برسین، از به کار بردن کلمات قلمبه سلمبه دوری کنین و عوضش، سعی کنین مقصودتان رو آسون اما تأثیرگذار منتقل کنین.

۳. خودتون رو باور داشته باشین

هیچ چیزی به اندازه اعتماد به نفس نشونه هوشمندی نیس. کسی که خودش رو باور داشته باشه، بقیه هم باورش می کنن. تحقیقات نشون داده اعتماد به نفس بالا موجب بهبود کارکرد افراد در موردای شناختی می شه. در نقطه مقابل، اعتماد به نفس پایین روی کیفیت عملکردهای شناختی اثر منفی می ذاره. اعتماد به نفس پایین فورا به چشم میاد و باعث می شه در نظر بقیه کم هوش جلوه کنین. پس اگه می خواید بقیه باورتون کنن، قبل از همه خودتون باید به خودتون ایمان بیارین.

۴. روی فن بیان تون کار کنین

به گفته لئونار ملودینو (Leonard Mlodinow)، کارشناس ارتباطات، اگه دو نفر دقیقا یک محتوای مثل رو بگن، از این دو نفر شخصی باهوش تر به نظر خواهد رسید که از فن بیان بهتری بهره مند باشه و سخنورانه تر صحبت کنه. ملودینو می گه شخصی که کمی تندتر و رساتر صحبت کنه، کمتر تپق بزنه و از زیر و بم کردن صداش کمک بگیره پرانرژی تر، بامعلومات تر و البته باهوش تر به نظر خواهد رسید. پس اگه می خواید باهوش تر به نظر برسین، یکنواخت صحبت نکنین، بلکه بعضی وقتا حجم صدای تون رو کم و زیاد کنین و به سطح انرژی کلام تون آگاه باشین.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   ترس از دست دادن چیه و چیجوری با اون مقابله کنیم؟ 

۵. رابطه چشمی برقرار کنین

ایجاد رابطه چشمی کمک می کنه باهوش تر به نظر برسین. طبق نتایج پژوهشی که در دانشگاه لویولا انجام شد، شرکت کنندگانی که با مخاطبان شون رابطه چشمی برقرار کرده بودن، تونستن در نظر بقیه باهوش تر جلوه کنن.

۶. آهسته یا شتاب زده کار نکنین

نتایج پژوهشی که در دانشگاه بوستون انجام شد، نشون داد افرادی که در انجام کارا وقت تلف نمی کنن و هر کاری رو تقریبا با همون سرعت مطلوبی که بقیه انجام میدن، پیش می برن باهوش تر به نظر می رسن. آدما معمولا تمایل ویژه ای به زمانبندی دارن و طبق بعضی ویژگیای ذهنی مثل هوشیاری، آگاهی و قصد، افرادی رو که در انجام کارا، هم سرعت همه مردم هستن، باهوش تر می بینن. پس اگه می خواید باهوش تر به نظر برسین، از وقت تلف کردن دوری کنین و البته پرسرعت تر از حد عادی هم نباشید.

۷. عینک بزنین

تحقیقات نشون داده افرادی که عینک میزنن، به ویژه عینکای قطور و تموم فریم، در نظر مردم باهوش تر جلوه می کنن. پس اگه چشم تون ضعیفه، شاید بهتر باشه به جای لنز از عینک استفاده کنین.

۸. سنجیده لباس بپوشید

در تحقیقات زیادی ثابت شده طرز لباس پوشیدن افراد روی برداشتی که مردم از شخصیت شون دارن، اثر می ذاره. افرادی که در انتخاب لباس شون دقت می کنن و سنجیده لباس می پوشند، باهوش تر به نظر می رسن. این در حالیه که پوشیدن لباسای باز باعث می شه خیلی باهوش به نظر نرسید، چون که همه توجهات به طرف بدن تون جلب میشه و دیگر کسی به اندیشه هایی که تو سرشونه توجه نشون نخواد داد. اما می دونستین طرز لباس پوشیدن افراد روی کیفیت عملکردشون هم اثر می ذاره؟ نتایج پژوهشی که در دانشگاه نورث وِسترن انجام شد، نشون داد افرادی که بین کار روپوش آزمایشگاهی می پوشند، در انجام کارایی که نیازمند هوش و تمرکز هستن کارکرد مطلوب تری دارن.

دیدگاهتان را بنویسید