ترفندهایی واسه مقابله با ریزش مو در زمان شیردهی 

 

ممکنه در زمان بارداری از درخشندگی و پرپشتی موهاتون هیجان زده شید. در این زمان موها غیر از کمی خشکی (که اونم با چند قطره نرم کننده حل می شه) هیچ مشکلی ندارن. شاید به خودتون بگید «آخ جون آخرش موهایم جانی گرفت». اما بعد از زایمون یهو شرایط برعکس می شه. تعجب می کنین، حتی شوکه میشید وقتی می ببینن موهاتون دسته دسته می ریزه. این نوشته رو بخونین تا با راه های درمان ریزش مو در زمان شیردهی آشنا شید.

 

نه، قرار نیس کچل شید. این دوره موقتیه. طی چرخه طبیعی رشد موها، ریزش مو روزانه اتفاق میفته اما در زمان بارداری، به دلیل افزایش سطح استروژن بدن، مو در مرحله رشد (یا «استراحت») باقی می مونه. اینطوری موهایی که در حالت عادی می ریختند، روی سر می مونن، واسه همین موها پرپشت تر می شن. بعد از زایمون با کم شدن سطح استروژن، تموم موهایی که در مرحله استراحت بودن، شروع به ریزش می کنن. دکتر «جوآن استون» (Joanne Stone)، متخصص جراحی زنان در مرکز درمانی «مانت سینای» (Mount Sinai) در نیویورک می گه، ریزش مو در ماه سوم یا چهارم بعد از بارداری شروع می شه و در ماه ششم به پایان می رسه. گرچه بعضی از زنان میگن این روند در مورد اونا تا یک سال هم طول کشیدهه. این ریزش موی موقتی به معنی سوءتغذیه یا کمبود ویتامین بدن نیس و دلایل هورمونی داره.

بعضی وقتا موی تموم سر دچار ریزش می شه. یا ممکنه وقتی زیر دوش هستین یا موهای خود رو شونِه می کنین دسته دسته بریزن. معمولا موهای جلوی پیشانی می ریزه واسه همین موها از جلو خیلی کم پشت می شن و حتی به نظر می رسه فرد داره طاس می شه.

۶ نکته ی مفید

واسه حفظ زیبایی ظاهری موهاتون در این دوره، به پیشنهادای زیر دقت کنین.

۱. مدل موی جدیدی انتخاب کنین

اولین و مهم ترین نکته، مراجعه به آرایشگری حرفه ای و مشورت با اوست. شاید وقت اون باشه که مدل موهای خود رو عوض کنین تا موهای کم پشت جلوی سر رو بپوشونین. اگه قبلا موهاتون بلند بود یا اونو تکه ای کوتاه کرده بودین طوری که بلندی بخشی از اون در جلو تا چانه تون می رسین، شاید حالا بهتر باشه این تکها رو کوتاه تر کنین تا با چتریای بلندتون دور صورت رو بپوشونین. متخصصین مد فکر می کنن کوتاه کردن موی جلوی سر فکر خوبیه. چترهای مدل برژیت باردو، هنرپیشه ی فرانسوی که در میونه کوتاه تر و در کنارها بلندتر بود می تونه عالی باشه. تکه ای کوتاه کردن موهای کل سر هم باعث می شه موها پرپشت به نظر برسن.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   ترفندهای فروش ملک که قبل از هر اقدامی باید بدونین 

۲. موهاتون رو مرطوب نگه دارین

استفاده از اجناس مناسب هم می تونه موها رو پرپشت تر نشون بده. یک حجم دهنده ی مو بخرین و همیشه بعد از شامپو زدن از نرم کننده استفاده کنین، یا مرطوب کنندهای مو که نیاز به آبکشی ندارن به کار ببرین.

۳. موهاتون رو رنگ کنین

استفاده ار بعضی رنگا یکی از بهترین راه ها واسه پرپشت نشون دادن موهاست. اگه حس می کنین خط رویش موهاتون عقب رفته و رنگ موهاتون هم تیرهه، هایلایت کردن جلوی موها مثل پوششی واسه این قسمت عمل می کنه. می تونین از شامپوهای براق کننده هم واسه نورانی کردن موهاتون استفاده کنین.

۴. فرق خود رو عوض کنین

اگه تا حالا فرق وسط باز می کردین می تونین از این به بعد فرق کج بگیرین تا موهای نازک و کم پشت شقیقه رو بپوشونین.

۵. به موهاتون حالت بدین

موهای آسون و صاف، کم پشت تر به نظر می رسن. اگه معمولا فر یا جعد موهای خود رو صاف می کنین، حالا وقت اینه که بذارین موهاتون حالت خود رو داشته باشه. اگه هم موهاتون صافه، با بابلیس و بیگودی به اون حالت بدین.

۶. موها رو بیارایید

هدبند، روسری و دستمال سرهای قشنگ و گلدار یکی از راه های جذاب واسه مخفی کردن موهای ریخته شده هستن.

یادتون باشه تموم این موارد رو فقط واسه این گفتیم که به شما ایده بدیم. خودتون هم می تونین با کمی خلاقیت موهاتون رو قشنگ تر از قبل نشون بدین. اگه هم سؤالی درباره سلامت موهای خود یا دور و بریا تون داشتین بهتره با دکتر مشورت کنین.

برگرفته از: parents.com

دیدگاهتان را بنویسید