ترفندهایی واسه آتیش بس هنگام دعوای زن و شوهری 

 

وقتی حدودا هیجده نوزده ساله بودم، یکی از دوستانم که ورزشکار باتجربه ای بود با گفتن یک جمله، دیدی که تا اون روز از خودم داشتم عوض کرد. اون جمله این بود: «اگه تو خودت رو مهم ندانی چه جوری میتونی توقع داشته باشی بقیه واسه تو ارزش قائل باشن؟» و حق با اون بود. اگه می خواهیم اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم، مسئولیت این کار فقط و فقط روی دوش خودمونه.

 

باید بدونیم اگه می خواهیم به هدفمون برسیم، نباید نگران این باشیم که بقیه در این مورد چه فکری می کنن، بلکه باید بدونیم ما مستحق رسیدن به هر چیزی که اراده کنیم هستیم. در این صورت می بینیم که مهم نیس بقیه ما رو چه جوری می بینن، بلکه مهم اینه که ما خودمون رو چه جوری می بینیم.

بیایید یک مثال در این مورد رو با هم مرور کنیم. تا به حال پیش اومده که خودتون رو در خیلی موارد در سطح پایین تری از بقیه بدونین؟ شاید جوابتان مثبته. چند بار پیش اومده که زن یا مرد خیلی جذابی رو در خیابون ببینین و چون حرف جالبی واسه گفتن نداشتن یا اون ویژگیایی که فکر میکردین رو نداشتن، جذابیتشان رو واسه شما از دست دادن؟ شاید بارها این تجربه رو داشته اید.

در یک نظرسنجی که به وسیله «مجله سلامت آقایان» انجام شده (و در اون ۱۰۰۰ زن در سنای ۲۱ تا ۵۴ سال شرکت کردن) زنان اعلام کردن که ویژگیای شخصیتی مردها از اهمیت خیلی بالاتری نسبت به جذابیتای ظاهریشان برخورداره.

نظرسنجیای زیادی در این مورد انجام شده که همه به یه جور نشون میدن خواستنی ترین ویژگی یک فرد «اعتماد به نفس» اوست. در همین نظرسنجی، جذابیت فیزیکی حتّی نتونست جزء ده مورد اول باشه!

تموم اینا نشون می ده اینکه راجبه خودتون چه فکری می کنین و چه جوری خودتون رو به بقیه نشون میدید خیلی مهم تر از جذابیتای ظاهریه. داشتن اعتماد به نفس علاوه بر این که بقیه رو عاشق شما می کنه، باعث می شه احساس خوبی از هر چیزی که هستین داشته باشین.

ترفندهای ایجاد اعتماد به نفس

شما از خیلی جهات بی مثل هستین: به خودتون ایمان داشته باشین و بدونین هیچکی مثل شما نیس. «والت ویتمن» (Walt Whitman) شاعر امریکایی می گه:

به اون که تو اینجایی و زندگی در وجودت جریان داره و این مثنوی قوی تا ابد ادامه داره و تو بِیتی از اون هستی.

هیچکی روی این کره ی خاکی مثل شما نیس و استعدادها و تجربیات شما رو نداره. شما منحصر به فرد هستین و اثری که در این دنیا از خود به جا می ذارین هم منحصر به فرده. اگه همه ما تمرکزمان رو روی این بذاریم که می خواهیم چه چیزی رو به دنیا اضافه کنیم دیگر جایی واسه مقایسه، حسادت یا پشیمانی نمی موند. همه ما اینجاییم تا بِیتی از این مثنوی باشیم.

تموم زورتون رو بزنین

وقتی تموم تلاشتان رو بکنین، با بهترین امکاناتی که در اختیارتون هست، نتیجه هر چه باشه احساس خوبی به شما میده و این حس اعتماد به نفس در تموم ابعاد زندگیتان بروز پیدا می کنن. وقتی تموم زورتون رو بزنین از خطر کردن نخواهید ترسید و حاضر میشید دلتون رو به دریا بزنین.

ثابت قدم باشین

همه ما همیشه با مشکلات و مشکلات دست و پنجه نرم می کنیم. نباید اجازه دهیم این مشکلات باعث از بین رفتن یا تضعیف اعتماد به نفسمون شن و عوضش باید به اونا به عنوان یک موقعیت واسه قوی تر شدن نگاه کنیم.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   ترفندهایی واسه مقابله با ریزش مو در زمان شیردهی 

بر مشکلات پیروز شدین

شکست دادن مشکلات باعث شکل گرفتن و تقویت اعتماد به نفس می شه. زیباترین آهنگا، آثار هنری و ادبی رو کسائی نگاشته ان که مفاهیم تلخی مثل ناامیدی، از دست دادن عزیزان و پوچی رو تجربه و بر اونا پیروز شدن.

کاری رو که شروع می کنین به آخرسر برسونین

واسه خود اهدافی مشخص کنین و تا می تونین سعی کنین تا به اونا برسین. زمانی که احساس کنین از پسِ هر چه بخواهید برمی آیید، اعتماد به نفستون به شکل شگفت آوری بالا میره و دیگر هیچی جلودارتان نیس. می تونین اونقدر این فرآیند رو تکرار کنین تا در هر زمینه ای که می خواید تبحر پیدا کنین.

هویتتان با شرایطی که دارین یکی نیس

هویت شما رو تنها خودتون تعریف می کنین. درک بقیه از شما یا شرایط کار یا زندگیتان اصلا معرف هویت شما نیس. شما انسانی با ویژگیای منحصر به فرد خودتون هستین، فردی شریف و با اعتماد به نفس.

با ترس هاتون روبه رو شید

تسلیم شدن در برابر ترس، بزرگ ترین عامل نابودکننده ی اعتماد به نفسه. همه ما تجربه های متفاوتی از روبرو شدن با ترس داریم، اما چیزی که باعث تقویت شخصیت و حس اعتماد به نفس می شه شهامت و جسارته نه ترس. اگه آدم اجتماعی ای نیستین و از ملاقات با افراد جدید و شرکت در مناسبتای اجتماعی ترس دارین، باید بدونین با ماندن در خونه و «ترسیدن» چیزی درست نمی شه. «انجام دادن» همیشه باعث تقویت اعتماد به نفس می شه. البته امکان داره در اولین برخورد با ترس هاتون نتیجه مطلوبی نگیرید ولی مطمئن باشین اگه روند مستمری رو پیش بگیرین حتما هر بار نتیجه بهتری می گیرین و احساس بهتری راجبه خودتون دارین.

ظاهر خوب اعتماد به نفس نمی آورد

بعضی از جذاب ترین و خوش بَر و رو ترین آدما مشکل کمبود اعتماد به نفس دارن. مثلا «مرلین مونرو» (Marilyn Monroe) که یکی از زیباترین و جذابترین زنان دنیا به حساب می رفت هیچوقت دید خوبی از خودش نداشت. اون به اشتباه اجازه می داد تا نظر بقیه روی ذهنیتی که از خودش داشت اثر منفی بزاره. ظاهر خوب و قشنگ می تونه به مدت کوتاهی باعث شه احساس خوبی در مورد خودتون داشته باشین ولی در بلندمدت به دلایل بیشتری واسه ساختن یک حس اعتماد به نفسِ محکم نیاز دارین.

مراقب خودتون باشین

وقتی تن و بدن سالمی داشته باشین و ظاهرتون منظم و منظم باشه اعتماد به نفس بیشتری دارین. نباید اهمیت دادن به آراستگی و سلامت رو با مقایسه کردنای بی مورد اشتباه گرفت. این «مراقبت» به معنای رسیدن به بهترین حالت از خودتونه. آسون ترین و خوشایندترین حالت ممکن واسه شما.

به خودتون انرژی و انگیزه بدین

همه ما بعضی وقتا حالمون بد می شه و با شک و دودلی و سردرگمی دست و پنجه نرم می کنیم. این جور مواقع باید دنبال راه حلی واسه بازگرداندن اعتماد به نفس از دست رفته مون باشیم. شاید یک راه، فکر کردن به این باشه که این اتفاق بد واسه بقیه هم میفته و ما اهداف بدشانسی و بداقبالی نیستیم. مرور کردن موفقیتای گذشته و سعی در تصور و بازسازی اون تجربه ها هم می تونه راه حل دیگری باشه. یادمون نرود که «کار نیکو کردن از پُر کردنه».

برگرفته از: essentiallifeskills

 


دیدگاهتان را بنویسید