ترفندهایی واسه آتیش بس هنگام دعوای زن و شوهری 

 

۱. دعوا رو کِش ندین

وقتی گرد و خاکی که به پا کرده بودین فروکش کرد و سر و صدای دعوا خوابید، یادتون باشه بازم خطر حمله بیخ گوش تونه، چون که هر دو طرف هنوز از نگاه احساسی داغ هستین. شاید طرف مقابل یا حتی خودتون یهو به سرتون بزنه که یک بار دیگر ناغافل حمله کنین. ممکنه حمله آخر فقط در حد چند کلمه نیش دار باشه، اما همین تکه پرانیا باعث می شن دعوا کِش پیدا کنه و دلخوریا ریشه دارتر شن. پس بهتره که در دعوای زن و شوهری، خیلی حرف و حدیثا رو کش ندین.

شاید هم واسه اینکه دعوا دیگر کِش پیدا نکنه، تصمیم بگیرین قضیه رو با شوخ طبعی پایان بدین. اما یادتون باشه که شوخیای نادرست به کار نبرین. مثلا مثل این شوخیا خودداری کنین: «عزیزم، شنیدی که می گن تحقیقات نشون داده فقط ۲۰ درصد آقایون عقل دارن؟ آخه ۸۰ درصد بقیه شون زن دارن!» در اینجور موقعیت پرخطری، حتی شوخیِ اینکه از روی بی عقلی زن گرفتین، نابه جا و نسنجیدهه. شاید واقعا منظوری نداشته باشین، اما همسرتون در این لحظه به اندازه ای حساسه که احتمال داره منظورتان رو طور دیگری برداشت کنه. با این جور شوخیای نابه جا و نادرست ای ممکنه همسرتون فکر کنه اینقدر از تشکیل خونواده و زندگی مشترک پشیمون هستین که ای کاش از همون اول، به قول خودتون عقل می داشتین و ازدواج نمی کردین.

نه اینکه اصلا شوخی نکنین، بلکه در انتخاب نوع شوخی تا حد امکان با احتیاط باشین. شوخی وقتی به حل دعوای زن و شوهری کمک می کنه که در جهت خراب کردن طرف مقابل نباشه. پس اگه جوکی به ذهن تون رسید که احساس کردین شاید همسرتون از شنیدنش ناراحت شه، اصلا حرفش رو هم نزنید. حتی از انجام رفتار شوخی آمیزی که میدونید خوب همسرتون نیس، حتما پرهیز کنین. وقتی شوخی یک طرفه باشه، حس اعتماد و خوش نیتی از بین میره و پس، رابطه تون خیلی بد تر میشه.

تا زمانی که رابطه تون به حالت عادی برگردد، باید بی آخر با احتیاط رفتار کنین تا همسرتون دوباره عصبانی و دلگیر نشه. شاید این همه احتیاط خسته کننده باشه، اما مطمئنا به جنگ دائم می ارزه.

۲. بذارین همسرتون با خودش خلوت کنه

بعد از یک دعوای زن و شوهریِ مفصل شاید احساس کنین که نیاز دارین یه مدت با خودتون خلوت کنین. ممکنه دل تون بخواد تا وقتی دچار احساسات منفی هستین، خیلی با همسرتون برخورد نداشته باشین و این اصلا اِشکالی نداره. اما اگه فقط یک نفر، زن یا شوهر، به تنهایی نیاز داشته باشه و طرف مقابل مانع خلوت کردنش شه، ممکنه شرایط به هم بریزه. در اینجور موقعیتایی به پیشنهادای زیر توجه داشته باشین:

  • وقتی همسرتون عنوان می کنه که نیاز داره یه مدت تنها باشه مانع نشید، چون که در خلوت فکر کردن همسرتون می تونه موجب استواری دراز مدت رابطه تون شه. درسته که دل تون می خواد همسرتون در کنارتان باشه، اما ممکنه با مانع شدن تون، شرایط رو خیلی بد تر کنین.
  • وقت بذارین و به افکار و احساسات تون سر و سامان بدین .
  • اگه همسرتون عنوان کرد که نیاز داره کمی با خودش خلوت کنه، به تصمیمش احترام بذارین و به فکر اقدامات تلافی جویانه نباشید.

به پیشنهاد ی دکتر هال شوری (Dr. Hala Shorey)، استادیار روانشناسی در دانشگاه ویدِنِر (Wiedener)، باید صبوری کنین تا زمان مناسب واسه صحبت کردن فرا برسه. اون باور داره خلوت کردن موجب می شه دو طرف فرصت پیدا کنن بر عصبانیت شون مسلط شن: «تا زمانی که طرف مقابل تون هنوز داغه، صحبت کردن فایده ای نداره.» دکتر شوری توضیح می ده که خیلی از آدما به اشتباه فکر می کنن باید همه حرف شون رو در همون بحبوحه ی دعوا بزنن: «عزیزم، من اشتباه کردم. رفتارم احمقانه بود.» وقتی این جور حرفی رو وسط دعوا عنوان می کنین، انتظارش رو هم داشته باشین که طرف مقابل در جواب، توی ذوق تون بزنه: «آره، تو یه احمقی.» و اینطوری، دوباره دعوا بالا میگیره.

یادتون باشه اگه تصمیم دارین یه مدت دور بمونین، حتما مطمئن شید که همسرتون در نبودتون آسیب روحی نبیند. شاید واقعا به خلوت و تنهایی نیاز داشته باشین، اما بعضی وقتا حمایت عاطفی و در کنار هم بودن، کمک بیشتری به بهتر شدن رابطه تون می کنن.

۳. صلح آمیز گفت وگو کنین

شاید این راه حل خیلی تکراری به نظر برسه، اما باور کنین گفت و گوی صلح آمیز رمز موفقیت هر رابطه ایه. واسه اینکه بتونین رابطه تون رو از سر بگیرین، باید در مورد احساسات تون با همدیگه صحبت کنین. پس قبل از هر چیزی لازمه احساسی رو که نسبت به اختلافات گذشته دارین، خوب درک کنین. حتی اگه نتونستید درباره اینکه دقیقا چه احساسی دارین با خودتون به نتیجه مشخصی برسین، بازم باید در مورد همین سرگشتگی با همسرتون صحبت کنین. اگه نیاز دارین یه مدت با خودتون تنها باشین تا افکارتان رو جمع و جور کنین، باید این تصمیم تون رو قبل اینکه به خلوت برید با همسرتون در بین بذارین.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   ترس از دست دادن چیه و چیجوری با اون مقابله کنیم؟ 

درسته که گفت و گوی صلح آمیز بعد از دعوای مفصلی که داشته اید آسون نیس، اما آخر سعی تون رو به کار بگیرین تا از این مرحله هم عبور کنین. واسه اینکه سوءِتفاهمی پیش نیاد و جنجال تازه ای بروز نکنه، باید با همسرتون درباره اینکه چه انتظاراتی از همدیگه دارین، صحبت کنین. اگه قصد دارین به طور خاص روی قضیه ای که سرش دعوا کرده بودین تمرکز کنین، پیشنهادای زیر رو در نظر داشته باشین:

  • دکتر شوری پیشنهاد می کنه به جای اینکه فقط حرف خودتون رو بزنین و روی موضع تون اصرار کنین، مسئولیت رفتاری رو که احساسات همسر تون رو جریحه دار کرده قبول کنین.
  • اگه رفتارتان طوری بوده که احساسات همسرتون رو جریحه دار کرده، از تبرئه کردن خودتون دوری کنین. وقتی همیشه در دفاع از خودتون حرف بزنین، دعوا ادامه دار می شه. پس به احساسات طرف مقابل احترام بذارین و قضیه رو از همه جهات ببینین، نه فقط از موضع خودتون. اگه احساس می کنین باید درباره رفتاری که داشته اید توضیحی بدین، بهتره صبر کنین و در بحبوحه ی دعوا هیچ حرفی در این مورد نزنید. پس توضیحات تون رو به زمانی که دعوا حسابی فروکش کرد و دو طرف بر خودتون مسلط شدید، موکول کنین.
  • باید قبول کنین که بهبود رابطه تون زمان می بره. دکتر شوری پیشنهاد می کنه یک جدول زمانی تهیه کنین تا ببینین هرچه از روز دعوا دورتر میشید، رابطه تون چه تغییری می کنه.

واسه اینکه از دعواهای مثل در آینده جلوگیری کنین، بهتره با همدیگه روی یه سری از قوانین به توافق برسین. سعی کنین بفهمین بار دیگری که کارتون به جر و بحث کشید، چیجوری باید رفتار کنین تا دعوا بالا نگیرد. مرکز بهداشت روان دانشگاه تگزاس پیشنهاد می کنه از این سه قانون غافل نشید:

  • در هر نشست فقط روی یک مشکل تکیه کنین. تا زمانی که پرونده ی یک قضیه رو نبسته اید، نباید هیچ قضیه ی دیگری رو وسط بکشین. اگه همه دلخوریای تون رو یکجا مطرح کنین، شرایط به هم می ریزه و هیچ کدوم از مشکلات تون حل نخوان شد.
  • به موضوعات شخصی و نامربوط اشاره نکنین. اگه به موضوعات شخصی و نامربوطی که نقطه حساسیت طرف مقابل تونه دست بذارین، رابطه تون به آفت بی اعتمادی، خشم و آسیب پذیری دچار میشه.
  • همدیگه رو متهم نکنین. اگه همسرتون رو متهم کنین، مطمئن باشین که گارد میگیره و به جای اینکه به درک دوطرفه برسه، فقط سعی می کنه از خودش دفاع کنه. پس واسه اینکه حالت دفاعی ایجاد نشه، از متهم کردن طرف مقابل دوری کنین و عوضش، به همسرتون توضیح بدین که چرا از دستش دلگیر شدین.

در کل، باید به دنبال راه حلی باشین تا گفت و گویِ بعد از دعوا به دعوا تبدیل نشه، بلکه سازنده و پُربار باشه. به خاطر این، لازمه قوانینی مشخص کنین که با رعایت شون بتونین صلح آمیز گفت وگو کنین. اگه هم مایل نیستین قانون و قانونی مشخص کنین، باید هر کدوم تون آخر سعی تون رو به کار بگیرین تا راه گفت و گو به طرف دعوا پیش نرود.

۴. به همدیگه عشق بورزید

به جای اینکه نسبت به همدیگه خشم بگیرین، مهربانی و خوش رویی پیشه کنین. واسه اینکه به همسرتون نشون بدین دوستش دارین و حضورش در زندگی تون بی اهمیت نیس، مهربانانه رفتار کنین و از جادوی کلمات دلنشین غافل نشید. معمولا اگه زن یا شوهر احساس کنه که دیگر در دل همسرش جایی نداره، زندگی مشترک تلخ میشه. رفتارهای خیلی کوچیکی که نشون دهنده توجه و محبت هستن، معجزه می کنن. مثلا همین که به همسرتون پیامکای محبت آمیز بفرستید یا به آهستگی روی شونِه اش دست بذارین، به بهتر شدن رابطه تون کمک می کنه. البته این رفتارها زمانی که هنوز طرف مقابل تون داغ باشه، شاید جواب نمی دن. اما بعد از اینکه شرایط کمی آروم تر شد، می تونین با نرم خویی در جهت بهبود رابطه تون قدم وردارین. رفتارهای محبت آمیز نشون میدن که به همسرتون اهمیت میدید و به دنبال بهبود رابطه تون هستین.

امیدواریم بتونین با به کار بستن راهکارهایی که مرور کردیم، در جهت بهبود زندگی مشترک تون قدم وردارین. اما اگه شرایط به حدی وخیمه که نمی تونین با همدیگه روبه رو شید، بهتره از یک مشاور کمک بگیرین تا از راهنماییای تخصصی تر بهره مند شید.

برگرفته از: lifehacker.com

 


دیدگاهتان را بنویسید