ترفندهای فروش ملک که قبل از هر اقدامی باید بدونین 

 

عوامل زیادی در فروش ملک تأثیرگذار هستن؛ مثلا تعیین زمان مناسب واسه فروش و توجه به شرایط کلی ساختمان که اثر زیادی بر مشتریان خونه داره و می تونه اونا رو از خرید خونه منصرف یا به خرید تشویق کنه. در این مطلب، عواملی رو که مانع فروش بهتر و سریع تر ملک می شن (ترفندهای فروش ملک) رو بررسی می کنیم.

 

اگه به دنبال فروش خونه ی خود هستین، باید زمان مناسب رو واسه این کار پیدا کنین. زمانی به فروش ملک اقدام کنین که خواسته بالا و ظرفیت ملکای موجود کم باشه.

درمورد فروش ملک و خونه نباید خودسر و خودرأی باشین. اگه به بعضی نکات و ترفندها توجه نکنین، امکان داره که به زودی نتونین ملک خود رو بفروشین و در رقابت با بقیه ملکای مثل شکست بخورین. ممکنه خونه ی فروشی شما بیشتر از حد عادی به عنوان موردفروش در بنگاها بمونه. واسه همین شاید نتونین اونو در موقع مناسب و با بالاترین قیمت ممکن بفروشین.

به عنوان فروشنده، باید تموم سعی خود رو به کار ببندید تا ملک فروشی تون، تا جایی که ممکنه، خوب و جذاب به نظر برسه. پس باید آستینای خود رو بالا بزنین و زمان و پول کافی واسه تمیز کردن، تعمیر کردن و آراستن ملک خود درنظر بگیرین.

۱. رفع آلودگیا و آثار اهمال ساکن قبلی ساختمان

خیلی از خریداران ملک، به دنبال خونه ای می گردن که آماده ی سکونت باشه. منظم کردن آلودگیای به جامانده از ساکنان قبلی ساختمان خیلی ناخوشاینده و ممکنه بیشتر خریداران رو از خرید خونه منصرف کنه. پس با تمیز کردن و برق انداختن خونه، شانس فروش اونو بیشتر می کنین. بخشایی از منزل که دچار شکستگی هستن تعمیر یا جانشین کنین.

خونه ی خود رو از دید یک خریدار ببینین و با توجه به تصویری که تو ذهن دارین مراحل زیر رو واسه تمیز کردن ساختمان انجام بدین:

 • کابینت، کمدهای دیواری، درزها و شکافا رو تمیز کنین. گردوغبار و چربیای درودیوار آشپزخانه و زیر وسایل رو بزدایید.
 • کاشیا و سرامیکا رو تمیز کنین و اگه نیاز به بندکشی دارن، با دقت اونا رو بندکشی کنین.
 • طبقها و کشوهای کمد دیواری و کابینتا رو در صورت نیاز، منظم، رنگ یا عوض کردن کنین.
 • دسته های قدیمی درب کابینتا و کمدها رو عوض کنین.

۲. از بین بردن بوهای بد

بوی بد یکی از نقاط ضعف خیلی جدی ایه که هر خریداری رو خیلی آسون منصرف می کنه. خیلی از آژانسای املاک و بنگاهای معاملات ملکی به مشتریان خود پیشنهاد می کنن که از پختن ماهی و غذاهای سرخ کردنی در زمانی که خونه رو واسه فروش گذاشته ان، خودداری کنن.

بوی حیوانات خونگی یکی از آزاردهنده ترین رایحه هاییه که ممکنه به مشام برسه. مشاوران بنگاهای فروش املاک، معمولا به مردم پیشنهاد می کنن که واسه فروش خونه نه تنها جعبها و محفظهای نگهداری حیوانات رو بیرون ببرن، بلکه هر نشونه ای از حضور حیوانات خونگی ای رو هم از بین ببرن؛ حتی بهتره خود حیوانات رو هم به جای دیگری منتقل کنن.

واسه ازبین بردن بوهای نامطبوع محیط، مراحل زیر رو دنبال کنین:

 • هر جایی رو که مربوط به پخت و پز و نگهداری مواد غذاییه تمیز کنین، مثلا یخچال و فریزر، فر و اجاق گاز. فرشا رو بتکونین. سرویس بهداشتی رو با مواد شوینده ی مناسب تمیز کنین. در لولها جوش شیرین بریزین. هر روز، زبالها رو بیرون ببرین و قبل از هر بازدید، سطل زباله رو خالی کنین.
 • در دراورها و کمدها از بسته های اسطوخدوس واسه معطر کردن فضا استفاده کنین و در گوشه وکنار خونه در گلدانا گل تازه بذارین و منظم اونا رو عوض کنین. سعی نکنین بوهای نامطبوع رو با شکلای مختلف اسپری مخفی کنین بلکه عامل اصلی اونو پیدا کنین و ازبین ببرین. با کمک شویندهای آنزیم دار، منابع آلودگی و بوهای نامطبوع رو تمیز کنین. از خوشبوکنندهای شیمیایی استفاده نکنین، چون ممکنه باعث ناراحتی خریداران شه یا تو یه سری از آدما آلرژی بسازه.

۳. منظم کردن به هم ریختگیا

افرادی که واسه خرید خونه به منزل شما بین، خودشون رو درحال زندگی در این خونه تصور می کنن تا بتونن بهتر تصمیم بگیرن. هر چقدر که وسایل و لوازم منزل تون منظم تر باشه، این کار آسون تر انجام می شه. هر چقدر وسایل محدود تر و آسون تری داشته باشین، منزل شما بزرگ تر به نظر می رسه.

واسه اینکه خونه ای منظم تر و خلوت تر داشته باشین، این نکات رو رعایت کنین:

هر وسیله اضافی که روی کانتر آشپزخانه، روی زمین، روی میز و صندلیا و حتی زیر تخت هست، جمع آوری کنین و در جای مناسب بذارین. عکسا و مجموعه های خود رو از روی دیوار، قفسها و کتابخونها وردارین. دکور منزل تون رو منظم، خلوت و جذاب نگه دارین و وسایل شخصی رو از دید خریداران مخفی کنین. طوری فضا رو منظم کنین که مثل هتلی لوکس به نظر برسه.

۴. به فضای بیرونی منزل توجه کنین

فضای بیرونی منزل و هر اون چیزی که از خیابون یا کوچه در اولین بازدید به نظر خریداران می رسه، یکی از عوامل مهم در تصمیم گیری افراده و به اندازه خود خونه مهمه. اگه این مورد رو درنظر نگیرید، خیلی از خریداران ممکنه حتی واسه دیدن داخل خونه تشویق نشن و از همون درب ورودی، از خرید بیخیال شن. به نقل از HouseLogic، با منظم کردن و ایجاد فضای بیرونی جذاب، می تونین قیمت خونه ی خود رو ۶ تا ۲۸ درصد افزایش بدین.

واسه منظم کردن فضای بیرون یا حیاط خونه، کارهای زیر رو انجام بدین:

 • چمنا رو بزنین، علفای هرز رو بچینید، در نزدیکی در ورودی درخت یا درختچهای همیشه سبز بکارید، ایوان رو تمیز کنین و گلدان یا سبدهای گل کاشته شده در اون بذارین. راه جدیدی ایجاد و حاشیه ی باغچها رو منظم کنین. شن و ماسه تازه در راه رفت و اومد بریزین. اگه موزاییک یا بتنای کف راه خراب شده، اونا رو تعمیر کنین. در صورت ضرورت در ورودی رو رنگ کنین.
 • این مرحله ممکنه هزینه بیشتری نسبت به بقیه مراحل داشته باشه، ولی بی شک تأثیری دهن باز کن در فروش ساختمان داره. خرید گلدان، منظم کردن مسیرهای عبور، تعمیر نردها و… ممکنه هزینه زیادی داشته باشه و شاید فکر کنین وقتی قراره خونه رو ترک کنین، ارزش هزینه کردن نداره، اما همین نکات باعث می شن که خونه ی شما خیلی زودتر از اون چیزی که فکر می کنین، به فروش برسه.

۵. حل مشکلات فنی منزل

ممکنه فکر کنین که بررسی خونه، کار خریداره و با انجام این کار، بیهوده هزینه می کنین. درصورتی که مراجعه به یکی از کارشناسان بررسی خونه به شما کمک می کنه تا ایرادات احتمالی منزل رو تشخیص بدین و از مشکلاتی که ممکنه خریدار متوجه اونا شه، پیش گیری کنین. علاوه براین، ارائه گزارشی مثبت از طرف کارشناسان بررسی خونه، خریداران رو واسه خرید منزل شما بیشتر از قبل تشویق می کنه.

این مطلب مشابه را هم بخوانید :   آسون کردن مشارکت در گروه به کمک شکستن یخ جلسات 

پس، قبل اینکه خونه رو واسه فروش به بنگاهای املاک معرفی کنین، از یک متخصص کمک بگیرین و گزارش وضعیت خونه تون رو تهیه و ایرادات احتمالی رو برطرف کنین.

۶. سعی واسه نورگیر نشون دادن خونه

خریداران یک خونه دوست دارن پردها رو کنار بزنن و چراغا رو روشن کنن. باید بتونن بهترین ظاهر ممکن خونه رو نظاره کنن. اگه فضای خونه تاریک و کم نور باشه، دل گیر و نامرتب به نظر می رسه.

واسه پیشگیری از این شرایط:

 • شاخ و برگ اضافی درختان نزدیک پنجرها رو قطع کنین.
 • پردها و کرکرها رو گردگیری کنین و چه بهتر که اونا رو خودتون بشویید یا به خشک شویی بسپارید تا حسابی تمیز شن.
 • پنجرهای کهنه و قدیمی رو عوض کردن یا تعمیر کنین و روکش محافظ اونا رو کنار بزنین.
 • پنجرها و نورگیرها رو هم از داخل و هم از بیرون تمیز کنین.
 • وسایل روشنایی مثلا لوسترها و لامپا رو تمیز کنین و اگه به تعمیر یا عوض کردن نیاز دارن، اونا رو اصلاح کنین.
 • لامپا، حبابا و لوسترهای شکسته و کهنه رو عوض کردن یا تعمیر کنین.
 • اگه فضایی به نور بیشتر نیاز داره، لامپای حبابا و لوسترها رو عوض کنین و لامپ پرنورتری به جای اونا استفاده کنین.
 • از سوئیچای دیمر در اتاق خواب، اتاق نشیمن و سالن غذاخوری استفاده کنین.
 • قفل پنجرها رو تعمیر کنین تا خیلی آسون باز و بسته شن.
 • توریای پاره شده ی پنجرها رو عوض کردن کنین.

۷. عوض کردن و تعمیر کف پوشای کهنه

عوض کردن و تعمیر کف پوشای خراب و کهنه یکی از مهم ترین پیشنهادای مشاوران املاک به کسانیه که قصد دارن خونه ی خود رو بفروشن.

اگه نمی تونین کف پوشا رو عوض کردن کنین، اونا رو با دقت تمیز کنین. درصورت عوض کردن، از رنگای روشن و خنثی استفاده کنین. البته این کار هزینه زیادی داره و بسته به نوع کف پوشی که انتخاب می کنین، متغیره ولی اثر خیلی زیادی در جلب توجه خریداران داره.

۸. خودداری از رنگ نامناسب

رنگ تیره و چرک یا پوسته پوسته شده، ممکنه کسی رو از خرید خونه منصرف نکنه، ولی خریدار بی شک هزینه رنگ آمیزی دوباره خونه رو حساب می کنه و توقع داره که این هزینه رو از قیمت کلی خونه کم کنین.

اگه واسه تون امکان پذیره، دوباره فضای داخلی و بیرونی منزل رو رنگ کنین. واسه اینکه خیلی سریع بتونین ظاهر بهتری به دیوارها بدین، فضای بیرونی رو با شویندهای پرفشار بشویید.

۹. انجام تعمیرات لازم

خریداران خونه دوست دارن برقا رو روشن و شیرها رو باز کنن تا مطمئن شن که آب و برق اشکال و ایرادی نداره. اگه این موارد پایه به درستی رعایت نشده باشن، خریدار یقین پیدا می کنه که بقیه بخشای منزل هم با ایرادات کلی همراهه. خونهایی که دچار اینجور مشکلاتی هستن و به نظر می رسه که ساکنان اون نسبت به تعمیر و نگهداری، سستی و اهمال کردن، خیلی دیر و با قیمتی پایین به فروش می رسن.

واسه اینکه با اینجور مشکلاتی روبرو نشید، قبل اینکه خونه رو واسه فروش به مشاوران املاک معرفی کنین، تعمیرات بخشای اساسی منزل رو انجام بدین. مثلا اگه جایی نشتی آب داره، در کمدها خرابه و خوب باز و بسته نمی شه، بعضی قسمتای لازم منزل مثل توالت یا کابینتا خرابه، کاشی و موازییک شکسته هست، ایرادات موجود رو برطرف کنین. مطمئن شید که همه تأسیسات و وسایل منزل به درستی کار می کنن. دو مورد از چیزایی که باید توجه کنین و موردتوجه ویژه ی خریداران قرار داره، وضعیت لوله کشی و برق ساختمانه.

با توجه به حجم خرابی و ایرادات تأسیسات ساختمان، ممکنه هزینه کم یا زیادی واسه این تعمیرات بدین، ولی در هر صورت باید خونه رو واسه فروش و سکونت آماده کنین.

۱۰. تعیین قیمت مناسب

تعیین قیمت بالا واسه یک خونه، حتی در بازار داغ و پررونق، یکی از عواملیه که فروش خونه رو به تأخیر میندازه یا متوقف می کنه.

اگه قیمت خیلی بالایی واسه خونه ی خود درنظر بگیرین، کسائی که توانایی خرید خونه ی شما رو داشته باشن، اونو در فهرست موارد موجود واسه فروش نخوان دید، چراکه با محدوده قیمت کمتر، گزینه های زیادی براشون هست. حتی اگه مورد شما به چشم بیاد، به زودی از اون صرف نظر می کنن، چون با یک حساب سرانگشتی متوجه می شن که با همون قیمت، می تونن خونه ای با امکانات بیشتر یا مساحت بیشتر بخرن.

واسه اینکه قیمت مناسبی واسه خونه ی خود درنظر بگیرین، به مشاوران املاک مراجعه کنین و خونهایی با امکانات مثل درنظر بگیرین. بازدید از این خونها و مقایسه قیمتا، به شما کمک می کنه که قیمت درست و منطقی رو واسه خونه ی خود پیدا کنین.

این کار هیچ هزینه ای نداره، فقط چند آخر هفته رو باید به جست وجو و تحقیق اختصاص بدین.

۱۱. عوض کردن پوششای آزبستی سقف

در بعضی از کشورهای دنیا به ویژه در خونه های قدیمی، استفاده از پوششای سقفی آزبستی رواج داشته که الان مردم معمولا از این پوششا متنفر ند. البته جانشین کردن این پوششا کار راحتی نیس و در خیلی از موارد، حتی غیرممکنه. آژانسا معمولا پیشنهاد می کنن که تغییری در این پوششا ایجاد نکنین و حتی اگه اونو پوشوندید باید هنگام فروش به خریدار آگاهی بدین که در این خونه از پوششای سقفی آزبستی استفاده شده.

هزینه حذف و جانشین کردن این پوششا خیلی بالاه. اینکه این هزینه رو متحمل شید یا نه، نکته ایه که باید از مشاوران املاک منطقه خود بپرسید.

سقفای سیمانی رو که معمولا ظاهری بد دارن و در بعضی از خونه های قدیمی دیده می شن، می تونین خیلی آسون با سقفای کاذب بپوشونین و ظاهری خوشایندتر واسه بخشای مختلف ساختمان بسازین.

۱۲. عوض کردن وسایل برنجی

زمانی استفاده از وسایل برنجی در خونها مد بود؛ مثلا دستگیره ی دربا، لوازم نور و روشنایی، قاب آینه، بعضی از وسایل منزل. الان دیگر استفاده از این وسایل برنجی رواج نداره و مردم لوازم مدرن رو پسند می کردن. وجود این وسایل باعث می شه که خونه ی شما کهنه تر و قدیمی تر از اون چیزی که هست به نظر برسه. بهتره تا جایی که واسه تون مقدوره، لوازم و لوازم مدرن رو جانشین کنین. این کار معمولا راحته و می تونین خودتون در روزهای آخر هفته ان رو انجام بدین.

شما چه تجربه ای در مورد فروش یا خرید خونه دارین؟ چه عواملی باعث می شه که از خرید یک خونه صرف نظر کنین؟ به غیر از مواردی که عنوان کردیم، چه ویژگیایی واسه یک خونه ی مسکونی ضروریه؟

تجربیات خود رو در کامنتا با دیگر خوانندگان سایت درمیان بذارین.دیدگاهتان را بنویسید